Кабинетът придвижи напред плана си за цифровизация на икономиката
Министрите приеха програмата „Цифрова България 2025”

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
Правителството прие проекта на Националнате програма „Цифрова България 2025“, както и Пътната карта за нейното реализиране по време на днешния министерски съвет. Документът цели да стимулира цифровия растеж в периода до 2025 г., като подпомогне дигиталните процеси и услуги в страната и разгръщането на информационно общество и иноватина икономика.
Особен приоритет се поставя върху сигурната киберекосистема – на фона на оглушителното ехо от извършения през лятото пробив в системата на Националната агенция по приходите, както и в контекста на глобалните тенденции към засилване на хакерските атаки.
Основните приоритетни области са шест:
- Създаване на условия за развитие на цифровите мрежи и услуги и подобряването на достъпа до тях – тук особено внимание се отделя на високоскоростните 5G мрежи, които се очаква да стимулират Четвъртата индустриална революция.
- Развитие на динамична и иновативна цифрова икономика – във фокуса попадат технологии като базираните на облачни изчисления, блокчейн и големите бази данни, като се очаква, че те ще ускорят научното развитие, а оттам иновациите и конкурентоспособността на икономиката.
- Повишаване на цифровите компетентности и умения – такива ще са нужни за почти всяка професия на бъдещето.
- Ефективни и висококачествени е-услуги – разгръщането електронно правителство е плюс за растежа на самата икономика.
- Сигурна киберсистема – доколкото киберинцидентите растат експоненциално и заплашват както сигурността на потребителите и техните активи, така и основните демократични и общочовешки ценности.
- Интернет управление – тук вниманието се фокусира върху неща от домейните до безопасността на децата в мрежата.
Програмата „Цифрова България 2025“ идва в контекста на новите европейски стратегии за постигане на интелигентен и устойчив цифров растеж, който освен всичко да е и ориентиран и към цялото общество.
Целта е да се утвърди пакет от мерки, които да гарантират силна, конкурентоспособна икономика, базирана на данни. Идеята е да се оползотвори потенциалът на иновативните технологии, в това число облачните изчисления, Big Data, изкуствен интелект, блокчейн.