AI инструмент за диагностика на Microsoft е четири пъти по-успешен от лекарите
Версия на технологията може скоро да бъде внедрена в чатбота с изкуствен интелект Copilot на Microsoft и в търсачката Bing

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Microsoft създаде медицински инструмент с изкуствен интелект, за който твърди, че е четири пъти по-успешен от лекарите при диагностицирането на сложни заболявания. Технологичният гигант представи изследване, което според него може да ускори лечението на пациентите, предава Financial Times.
„Microsoft AI Diagnostic Orchestrator“ е първата инициатива, която излиза от здравното звено за изкуствен интелект на компанията, създадено миналата година от Мустафа Сюлейман с екип, привлечен от DeepMind – изследователската лаборатория, на която той е съосновател и която сега е собственост на конкурента Google.
Път към медицинска свърхинтелигентност
Главният изпълнителен директор на Microsoft AI заяви, че изпитването е стъпка по пътя към „медицинска свръхинтелигентност“, която може да помогне за решаване на кадровите кризи и дългите чакания в претоварените здравни системи.
Новата система на Microsoft се основава на така наречения „оркестратор“, който създава виртуални панели от пет агента с изкуствен интелект, действащи като „лекари“ - всеки с отделна роля, като например издигане на хипотези или избор на диагностични тестове - които си взаимодействат и „обсъждат“ заедно, за да изберат начин на действие.
За да тества възможностите си, „MAI-DxO“ получава 304 проучвания от медицинското списание New England Journal of Medicine (NEJM), в които се описва как лекарите са решавали някои от най-сложните случаи.
Това позволява на изследователите да проверят дали програмата може да постави правилната диагноза и да предаде процеса на вземане на решения, като използва нова техника, наречена „верига от дебати“, която кара моделите за разсъждение на изкуствен интелект да разказват стъпка по стъпка как решават казусите.
Microsoft използва водещи големи езикови модели от OpenAI, Meta, Anthropic, Google, xAI и DeepSeek.
Оркестраторът подобри представянето на всички LLM, но работи най-добре с модела за разсъждение o3 на OpenAI, за да реши правилно 85,5 % от случаите на NEJM, в сравнение с около 20% решени от опитни лекари казуси – но тези лекари не са имали достъп до учебници или да се допитат до колегите си в проучването, което би могло да повиши успеваемостта им.
Версия на технологията може скоро да бъде внедрена и в чатбота с изкуствен интелект Copilot на Microsoft и в търсачката Bing, които обработват 50 млн. здравни запитвания дневно.
Microsoft се доближава до модели с изкуствен интелект, които са не просто малко по-добри, а драстично по-добри от човешките постижения: по-бързи, по-евтини и четири пъти по-точни. Това ще бъде истинска трансформация“, заяви Сюлейман.
Усилията на Сюлейман идват след като DeepMind застана начело на пробивите в областта на здравеопазването, свързани с изкуствения интелект. Ръководителят на лабораторията на Google сър Демис Хасабис спечели Нобелова награда за химия миналата година за използването на изкуствен интелект за разкриване на биологичните тайни на протеините, които са в основата на живота.
Компанията Microsoft е инвестирала почти 14 млрд. долара в OpenAI и има изключителни права да използва и продава нейната технология. Технологичният гигант обаче е замесен в оспорвана борба със стартъпа, който се опитва да се превърне в организация с цел печалба, като двете страни са в противоречие относно бъдещите условия на партньорството си.
Отдавна вярваме, че те ще се превърнат в стоки... това е агрегираният оркестратор, който според мен е разграничител“, каза той.
Сюлейман заяви, че макар моделът на OpenAI да се е представил най-добре, Microsoft е била „агностична“ относно това кой от четирите „модела от световна класа“ е използвала MAI-DxO.
Нова входна врата към здравеопазването
Доминик Кинг, бившият ръководител на здравното звено на DeepMind, който се присъедини към Microsoft в края на миналата година, заяви, че програмата се е „представила по-добре от всичко, което сме виждали досега“ и че „днес има възможност да действа почти като нова входна врата към здравеопазването“.
Моделите с изкуствен интелект също така бяха подтикнати да се съобразяват с разходите, което значително намали броя на тестовете, необходими за поставяне на правилна диагноза в проучването, спестявайки стотици хиляди долари в някои случаи“, каза той.
Въпреки това Кинг подчертава, че технологията все още е в ранен стадий, не е рецензирана от експерти и все още не е готова за клинична среда.
Това е забележително проучване. Макар че тази работа не е извършена в условията на реалната медицинска практика, тя е първата, която предоставя доказателства за потенциала за ефективност на генеративния изкуствен интелект в медицината – точност и спестяване на разходи“, казва Ерик Топол, кардиолог, основател и директор на Института за транслационни изследвания „Скрипс“.