Линията на бедност в България ще се изчислява с европейски данни
Прагът ще бъде увеличен през следващата година, но след това актуализацията може да е с по-нисък темп

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Служебният кабинет реши да се промени методиката, по която се изчислява линията на бедност в България. До момента тя се пресмяташе на база инфлацията и промяната на цените на основните продукти в България. От следващата година обаче се предвижда това да се случва на база по-голямата потребителска кошница, изчислявана от европейската статистическа служба Eurostat.
В мотивите към решението се посочва, че ако се използва новата методика още за тази година, границата на бедността щеше да е 413 лв., а не 369 лв.
Промяната ще доведе до използването на единен показател както за определяне на линията на бедност за страната, така и за всички национални политики в социалната област и документи на ЕК, свързани с бедността и социалното включване. По този начин ще се постигне по-добра свързаност между политиките за правата на хората с увреждания, социалното подпомагане, минималната работна заплата, социалното включване и други, пише в мотивите на правителството.
Промяната ще се отрази на добавките за хората с увреждания, както и на хранителните пакети, с които се подпомагат социално слабите.
В понеделник от Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) се обявиха твърдо против новата методика за изчисляване линията на бедност в страната.
Според предлаганите от правителството промени в методиката се предвижда да отпадне корекцията на линията на бедността с инфлацията, измервана с т.нар. малка потребителска кошница. Ние сме категорично против това, тъй като цените на основни хранителни продукти растат и това се отразява особено на нискодоходните домакинства“, се казваше в позицията на КНСБ.
Искането на синдиката е предложената от правителството стойност от 413 лв. за линията на бедността за догодина да бъде приета за базово и тя да се индексира с 1.2%, колкото е инфлацията за първите шест месеца на тази година.