Как да сърфирате по-безопасно във Facebook
За да сте максимално сигурни, следвайте тези 5 съвета

~ 3 мин.
Facebook е нещо огромно – най-голямата социална мрежа в света управлява лични данни на 1.2 млрд. души от цял свят. Сред тях са най-личните съобщения, снимки, клипове и данни, които изискват специално внимание, за да бъде гарантирана сигурността им.
Кибер-престъпниците обаче непрекъснато търсят (и създават) вратички, които да им позволят да се сдобият с тази чувствителна за всеки един потребител информация. Затова част от тежестта за сигурността на личния ви профил лежи и на собствените ви плещи. За да сте максимално сигурен при сърфиране във Facebook, следвайте тези 5 съвета:
Използвайте трудна за разбиване парола
Лесната парола (напр. 123456) е предпоставка акаунтът ви да бъде разбит по-лесно, отколкото би ви се искало. За максимална сигурност, не ползвайте същата парола, която прилагате на други места. Използвайте комбинация от главни и малки букви, цифри, специални символи, може да правите и правописни грешки. Така максимално ще затрудните опитите за пробив в акаунта ви.
Забележка: Не забравяйте и да сменяте паролата си през известен период – за препоръчване на 3 до 6 месеца. Не чакайте цяла година, може да е късно!
Бъдете предпазливи откъде влизате във Facebook
Технологиите позволяват достъп до социалните мрежи от няколко устройства едновременно. Често се случва да забравим къде сме се логвали и дали сме излезнали от профила си, ако не става дума за нашия компютър или телефон. Facebook предлага разрешение на този проблем. Социалната мрежа показва всички активни сесии, като освен това позволява прекъсването им. Тази опция лесно се управлява от менюто "настройки".
Забележка: Често локацията при мобилните устройства се разминава с мястото, на което се намирате. Това се случва, когато устройството се е закачило за клетка, която не е прилежащата на територията, на която се намирате.
Активирайте известия при влизане във Facebook
Освен удобство, възможността за получаване на известия при влизане във Facebook ви помага да следите активността в акаунта ви. Така ще можете да реагирате, ако има неоторизиран опит за достъп. Процесът, който следва, ви прекарва през няколко стъпки за удостоверяване на самоличността. Съответно ще получите и информация за направените промени по акаунта.
Забележка: Ако имате подозрение, че влизане в профила ви не е осъществено от вас, задължително сменете паролата си. Може следващият път да нямате късмет и човекът, достъпил акаунта ви, да я смени вместо вас. Не оставяйте личната си информация, комуникация, снимки и клипове в чужди ръце.
Не ставайте жертва на фишинг
Начините да ви измамят в социалната мрежа стават все повече и по-усъвършенствани. Сред популярните схеми е появата на страница, наподобяваща тази, когато се логвате във Facebook. Щом попълните данните си, те директно се изпращат до кибер-престъпника, заложил „капана“. Същата схема се прилага със заявките за информацията на кредитната ви карта.
Избягвайте спам съобщения
Спамът не е нещо необичайно във Facebook. Освен досаден обаче, той може и да е опасен. По този повод, избягвайте да отваряте линкове в странно изглеждащи съобщения, дори да са от ваши близки. Преди да приемете заявка за приятелство, обърнете внимание на идентичността на човека – фалшивите профили не са рядкост.
И внимавайте къде ще ви отведе интересното "видео", публикувано от ваш приятел. Нелегитимните сайтове, които хостват клипчета, често са пълни с препратки към съмнителни места в мрежата.
Източник: ESET