Как криптодобивът служи за отглеждането на лалета в Нидерландия
Методът намалява рязко зависимостта на фермерите от природен газ

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Лалетата и биткойните са били свързвани с финансови балони навремето, но в гигантска оранжерия близо до Амстердам нидерландците се опитват да ги накарат да работят заедно. Инженерът Берт де Грот инспектира шестте криптомини за добив на биткойни, докато те работят и добиват криптовалута. Така машините изпълват въздуха с шумно жужене заедно с прилив на топлина. Тази топлина сега загрява оранжерията, където растат редици лалета, намалявайки зависимостта на фермерите от природен газ, чиято цена скочи след нахлуването на Русия в Украйна, предава AFP.
Сървърите от своя страна се захранват от слънчева енергия от покрива, намалявайки обикновено огромните разходи за електроенергия за добив на криптовалути и намалявайки въздействието върху околната среда.
Междувременно както фермерите, така и компанията на де Гроот, Bitcoin Brabant, печелят крипто, което все още привлича инвеститори въпреки скорошния срив на пазара.
Смятаме, че с този начин на отопление на нашата оранжерия, но също така и с добива на биткойни, сме в печеливша ситуация“, каза 37-годишната фермерка на цветя Даниел Конинг пред AFP.
Любовта на Нидерландия към лалетата предизвика първия срив на фондовия пазар през 17. век, когато спекулациите с цените на луковиците доведоха до мимолетен скок на цените. Сега Нидерландия е най-големият производител на лалета в света и вторият по големина износител на селскостопански продукти като цяло след Съединените щати, като голяма част от тях се отглеждат в оранжерии.
Подобряване на околната среда
Нидерландия е наясно с ефекта на селскостопанската индустрия върху изменението на климата, докато фермерите се борят с високите цени на енергията. Междувременно добивът на криптовалута изисква огромни количества електроенергия за захранване на компютри, което води до въздействие върху околната среда на фона на глобалните усилия за справяне с изменението на климата.
Тази операция всъщност е въглеродно-отрицателна, както и всички операции, които основно изграждам“, разказва Берт де Грот. „Ние всъщност подобряваме околната среда.“
Сега в тяхната оранжерията край Амстердам има шест сървъра, чието точно местоположение Конинг поиска да запази в тайна, за да избегне риск от кражба на машините за 15 000 евро.
Компанията на Конинг притежава половината от тях и запазва произведените от тях биткойни, докато на Де Гроот е позволено да държи три от сървърите си там.
С разлика от 20 градуса по Целзий между въздуха, който влиза в машината и излиза от нея, това осигурява топлината, необходима за отглеждане на лалетата и за изсушаване на луковиците.
Най-важното нещо, което получаваме от това, е, че спестяваме природен газ“, казва Конинг. „Второ, ние печелим биткойни.“
Огромните разходи за енергия накараха някои нидерландски земеделски фирми, които често разчитат на оранжерии, да ограничат дейността си тази година, докато други дори фалираха.