Как гигантът Blackstone спечели милиарди от инвестиции в складове?
Инвестиционният фонд е заложил сериозно на по-малки съоръжения в не толкова популярни европейски локации, които се оказват златна мина
Инвестиционният фонд Blackstone вероятно е удвоил парите, инвестирани в сектор от пазара на търговски имоти, който не получава толкова голямо внимание, колкото небостъргачите или лъскавите площи за търговия на дребно. Гигантът в сферата на дяловото инвестиране е заложил сериозно на складове в Европа - и по-конкретно на по-малки съоръжения на не толкова популярни локации, които обаче са от съществено значение за процеса на доставките, известен като "последната миля", пише Bloomberg.
Поставяйки начало през 2017 г., Blackstone започва да изкупува подобни имоти във вълна от сделки, като обемите при някои от трансакциите са доста под нивата, с които компанията е известна. В една от сделките Blackstone купува склад от семеен бизнес в Дъблин за 1 млн. евро - най-малката имотна сделка, одобрявана някога от инвестиционния комитет на компанията.
Чрез имотните си фондове Blackstone сключва 220 сделки за складове, повече от които са относително малки за стандартите на Уолстрийт. Доходността от тези инвестиции обаче е огромна. За петте години, откакто компанията се впуска в тази дейност, търсенето на складове скача значително.
Тази тенденция единствено се ускорява от пандемията, при която все повече хора работеха дистанционно и пазаруваха онлайн, което повишаваше стойността на тези индустриални имоти, докато други сектори от търговски имоти, като офис площите, изпитваха затруднения. Позовавайки се на публично достъпна информация, от Bloomberg посочват, че печалбата на Blackstone е около 5 млрд. евро след погасяването на задълженията, използвани за придобиването на имотите.
По този начин компанията е удвоила парите на инвеститорите, които са продали дяловете си в петия и шестия фонд на компанията в Европа през 2022 г. Част от тайната на успеха на Blackstone се крие в детайлите на ниво собственост, които се откриват трудно при търговските имоти, които са много по-непрозрачни, в сравнение с по-ликвидните пазари. От Blackstone са си партнирали с британската компания за обработка на данни M7 Real Estate.
С множество данни, които хвърлят светлина върху всевъзможните разходи, свързани с притежаването на складове, M7 помага на Blackstone да постигне мащабите, необходими за извличането на доходност за своите инвеститори.
Партньорството прави инвестиционната стратегия по-ефективна и в крайна сметка - по-печеливша. Тя, според Bloomberg, все още е в действие, като Blackstone продава много от тези имоти на други фондове, които контролира, а много компании пък са избрали да реинвестират.