Как уиски индустрията може да осигури устойчиво гориво за бъдещето
Екип от университета Heriot-Watt вярва, че част от отпадъчните води от дестилационната индустрия могат да бъдат използвани за създаване на зелен водород

© ECONOMIC.BG / depositphotos
Учени от университета Heriot-Watt в Шотландия вярват, че са открили начин да превърнат отпадъчните води от производството на уиски в устойчиво гориво. Според проучване на екипа могат да използват отпадъчни води от дестилерии за производство на зелен водород, който, за разлика от изкопаемите горива, не произвежда въглерод, когато се изгаря.
Зеленият водород обикновено се създава с прясна вода в процес, а процесът има нужда от около 20.5 милиарда литра всяка година.
Екипът на Heriot-Watt се надява, че моделът, който са разработили, ще позволи около един милиард литра отпадъчни води, произведени от дестилационната индустрия всяка година, да се използват за създаването на зелен водород.
„Необходими са девет литра вода, за да се произведе всеки един килограм зелен водород. Междувременно всеки един литър малцово уиски създава около 10 литра остатък“, казва д-р Питчаумуту, цитиран от SkyNews.
За да помогнем за опазването на планетата, трябва да намалим използването на прясна вода и други природни ресурси. Така че нашето изследване се фокусира върху това да използваме тази отпадъчна вода от дестилериите за производство на зелен водород с прост процес, който премахва отпадъчните материали, присъстващи във водата”, уточнява той.
Всъщност, неговият екип е разработил наночастица, която да замени прясната вода с отпадъчна в процеса по производство на зелен водород.
Използването на отпадъчни води от промишлеността означава, че можем да намалим обширния отпечатък от прясна вода, свързан с производството на зелен водород. Нашето изследване също така показва как можем да използваме световните ресурси по-устойчиво, за да произвеждаме чиста енергия“, казва още ръководителят на изследването.
Следващите стъпки за изследователския екип на Heriot-Watt включват разработване на собствен прототип на електролизер и увеличаване на производството на техните наночастици от никелов селенид.
Те също така ще анализират отпадъчните води от дестилерията, за да открият дали други ценни материали могат да бъдат спасени от тях, наред с водорода и кислорода.