Каква е ползата от Туристически гаранционен фонд за потребителите?
В интерес на потребителите е да има Туристически гаранционен фонд, за който отново се заговори в медиите през последната седмица. Повод за това стана публикуваният за обществено обсъждане Проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, който породи искри между ресорното министерство и представители на туристическия бранш.
Идеята за туристически фонд не е нова
За такъв фонд се говори от поне 15 години, но до момента усилията за създаването му винаги са били замразявани въпреки обективната необходимост от него. Преди години имаше случаи на масови фалити на туроператори. Същевременно институциите доказаха, че обявили несъстоятелност лица веднага регистрират нови фирми и започват чрез тях да предлагат пакети на потребители, но никога не се издължават на туристите с провалени пътувания.
Подобен проблем се очерта и при неосъществените пътувания заради пандемията от COVID-19, във връзка с което беше поискано и тълкувание от европейските институции.
Когато няма такъв фонд, туристите не могат да бъдат обезщетени.
Как се процедира сега при фалит на туроператор?
Единствената възможност пострадалите да си върнат поне част от парите, е да се позоват на застраховката "Професионална отговорност", която е задължителна за туроператорите. Засегнатите от проблема обаче ще могат да получат средства само в рамките на размера на тази застраховка, т.е. до изчерпването на нейния лимит. Другият проблем е, че не е ясно по каква схема потърпевшите потребители ще бъдат обезщетени – спрямо размера на платената от тях сума за пътуването, по реда на предявяване на претенцията за обезщетяване или на друг принцип.
Защо пак се заговори за Туристически гаранционен фонд?
От повече от година отново активно се работи за създаването му, като са проведени редица срещи на работна група с участието на експерти на ресорното министерство и бранша. В основата на това е транспонираната през 2018 г. европейска директива за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги, а целта – защита на потребителите при фалит на туроператора.
Какъв е предложеният в България модел?
Предвижда се да бъде възприет модел на тристълбовова защита на потребителя.
Първият стълб е превенцията. Вторият е свързан с възможна застраховка, но по-различна от действащата към момента, която вече няма да е задължителна. И третият – гаранционният фонд, като размерът на вноските в него ще зависят от финансовите резултати на конкретния туроператор и от евентуалното наличие на застраховка от втория стълб.
Туротератор А и Туроператор Б
Предвижда се да има два субекта – Туротератор А и Туроператор Б, като изискване за участие във фонда ще има само към първия. Причината – единствено Туротератор А ще организира и изпълнява пакетните пътувания на български групи туристи. Туроператор Б ще води групи, които са на чужди туроператори и идват от други страни – те при необходимост ще се обезщетяват от фонда в съответната държава.
Как ще се ориентират потребителите?
След промените в нормативната уредба туроператорите отново ще трябва да се регистрират и да бъдат вписани в регистъра, който съществува и в момента и е достъпен на страницата на Министерство на туризма. Там, на същия принцип, на който в момента може да бъде направена проверка има ли операторът сключена застраховка „отговорност“ и с какъв размер и валидност е тя, ще се прави и справка прави ли вноски даден оператор в Туристическия гаранционен фонд или не. И така ще разбира работи ли по правилата и каква е неговата надеждност, т.е. шансовете да се получи обезщетение за неосъществено пакетно пътуване поради фалит на оператора.
Фондът ще е от полза и за туроператорите
Той ще е важен не само за потребителите, но и за туроператорите. Когато даден туроператор изпадне в затруднение, ще може да черпи стредства от там, за да не стига до фалит.