Какво е социален инженеринг и как набира популярност в България
Най-трудно банките се борят срещу такива измами, тъй като потребителите доброволно предоставят данните си
© ECONOMIC.BG / БТА
Някой Ви се обажда по телефона и се представя за служител на определена институция – например държавна, банка или телеком – и от нейно име Ви убеждава да му споделите свои лични данни, като ЕГН или парола, или да направите плащане. Това най-просто е описанието на дигиталната измама, която набира най-голяма популярност в момента – т. нар. социален инженеринг.
В нейната основа седи манипулацията на жертвата и убеждаването ѝ доброволно да предостави информация за себе си в полза на измамника. Начините това да се случи са най-различни – от споменатото телефонно обаждане до видеоклипове, генерирани от изкуствен интелект.
Социалният инженеринг набира доста сериозна скорост. Най-трудно банките се борят именно срещу такива измами“, обясни пред Economic.bg изпълнителният директор и ръководител на направление „Управление на риска“ в Банка ДСК Димитър Дилов, след като банката откри изложба по темата.
Причината е в съзнателно взетото решение на потребителя да сподели информация за себе си. Независимо че е станал жертва на манипулация, на практика той сам е направил избора да предостави исканите данни за себе си – заради това институциите се оказват с вързани ръце и няма как да го защитят.
По последни данни на социологическата агенция „Тренд“ 64% от населението в България няма представа за рисковете, свързани с киберзаплахите.
По света и у нас
А тенденциите у нас се препокриват с тези от чужбина – ние не сме изключение. Дилов допълни, че подобни и други измами, които таргетират България, са генерирани всъщност извън територията ѝ. Това могат да бъдат и фишинг атаки и ако човек не бъде достатъчно наблюдателен, лесно може да бъде заблуден.
Според изследване на Cyber Security Ventures пък щетите, нанесени от киберизмами в света за 2023 г., достигат 8 трлн. долара. За по-добра представа – това би била третата по големина икономика в света след САЩ и Китай.
А с напредването на технологиите измамите стават все по-изобретателни и успешни.
С напредването на технологиите се откриват нови възможности пред измамниците да използват този арсенал срещу хора, правителства, компании. Това е един непрестанен процес“, допълни Дилов.