Какво се променя от 1 април (не на шега)
Заради забавянето на приемането на на държавния бюджет и мораториума върху цените днешната дата е с голяма важност

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
След две години извънредно положение, а след това и извънредна епидемична обстановка, от днес, 1 април, отпадат всички ограничителни мерки. Заради забавянето на приемането на Бюджет 2022 пък редица основни параметри влизат в сила също от днес, а не както обикновено – от 1 януари. В т.ч. и минимална работна заплата, максимален осигурителен доход, преизчисляването на учителските заплати и други. Заради политиката на новото правителство да не бъдат увеличавани възнагражденията на държавната администрация заплатите на чиновниците няма да бъдат актуализирани на този етап въпреки ускорената инфлация.
От 1 април отпада и наложения от парламента мораториум върху цената на парното, водата и тока за бита. Какви ще са новите цени, ще стане ясно по-късно. Новият директор на Комисията за енергийно и водно регулиране Станислав Тодоров, който посочи, че най-рано цените могат да бъдат актуализирани от 1 май. Индикациите са, че токът за бита няма да бъде увеличаван, но топлоенергията и студената вода – се очаква да скочат.
От 1 април се вдига и цената на газа, но с колко – ще реши по-късно днес регулаторът. Първоначалното предложение бе за ръст на цената с 58% до 179.36 лв. без такси и налози. Впоследствие увеличението бе ограничено до 13.4%, или 128 лв. за мегаватчас, заради по-ниските цени на газа на нидерландския хъб TTF от 10 март насам. Синьото гориво на международните борси обаче поскъпна в последните два дни, а оттам има вероятност скокът при синьото гориво да е по-висок.
Ограничителни мерки
От 1 април отпадат и малкото останали в сила противоепидемични ограничения. В това число влизат:
- Носене на маски в закрити обществени места;
- Изискването към работодателите да допускат до присъствена работа при възможност на не повече от 50% от персонала;
- Ограниченията в броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито;
- Ограниченията при осъществяване на присъствено обучение във висшите учебни заведения;
- Цветовите зони за влизане в България;
- Забраната за свиждания в болници и социални заведения.
Въпреки това в сила остава схемата „60/40“ за ударените от COVID фирми, както и изплащането на бонуси за медицинския персонал, който лекува коронавирус. В момента Народното събрание разглежда и промени в Закона за здравето, според които министърът на здравеопазването ще може да налага ограничителни мерки като задължително носене на маски и други.
Доходи
Отново от 1 април влизат в сила и по-високите осигурителни прагове, предложени от кабинета на Кирил Петков и одобрени от депутатите. Минималната работна заплата се увеличава с 60 лв. до 710 лв., а максималният осигурителен доход – с 400 лв. до 3400 лв. Средно с 12% се актуализират и всички учителски заплати, като минималната става 1411 лв.
От 1 април официално се вдига и обезщетението за втората година майчинство. Миналата година то бе изравнено с минималната работна заплата и с увеличаването ѝ се вдига и то - на 710 лв. Увеличава се и размерът на месечните детски надбавки - от 40 на 50 лв. за едно дете, от 90 на 110 лв. за две деца и от 135 на 165 лв. за три и повече деца. Като допълнително облекчение за родителите от 1 април те вече не заплащат такси за посещението на децата им в детски градини и ясли.
От 1 април в историята остава и данък „лихва“ - налог върху доходите от лихви по депозитите на гражданите. Данъкът бе въведен от Симеон Дянков през 2013 г., но с намаляването на лихвите в последните години той се обезсмисли и премахването му бе инициирано от депутатите от „Има такъв народ“.
Руски газ
От днес България, като "неприятелска" за Русия държава, ще трябва да плаща за природния газ от там в рубли. Според подписания вчера от Владимир Путин декрет страните от ЕС ще купуват руска валута от "Газпромбанк", която не е санкционирана, а тя ще превежда сумите по договорите към "Газпром". Засега мнението на държавите от Г-7 е, че няма да използват тази схема и ще превеждат доларите и еврото директно на руския доставчик, защото така е по договор. Путин обаче заяви, че ако не изпълняват разпореждането му, газът спира.