Бъдещият управител на БНБ: Спорно минало или липса на опит
Кандидатите на „Има такъв народ“ и „Продължаваме промяната“ изложиха своите концепции за управлението на централната банка

© ECONOMIC.BG / БТА
Кандидатът за управител на Българската народна банка на „Има такъв народ“ Любомир Каримански настоява за професионална дискусия за приемане на еврото и актуализиране на плана за приемане на общата валута. Кандидатът на „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров пък обяви, че австрийската централна банка, в която той има контакти, вече е изразила готовност за подкрепа на България относно процеса на влизане в еврозоната. И двамата кандидати бяха категорични, че настоящият курс лев/евро не бива да бъде променян при влизане на страната в еврозоната. Това обявиха те по време на изслушването им в Комисия по бюджет и финанси в парламента като част от процедурата за избор на нов гуверньор на централната банка.
Двамата финансисти, които в момента са депутати от двете парламентарни групи, които ги номинираха за позицията, изложиха своите концепции за развитието на банката, като по някои теми, като възможно по-скорошно влизане на България в еврозоната, провеждане на масивна комуникационна кампания за този процес сред обществото, засилване на банковия надзор – мнението им се препокриваше.
Според Каримански обаче освен всичко това централната банка трябва да отправя повече съвети и препоръки към правителството на база своите икономически прогнози и анализи, особено в ситуации на наслагване на кризи като настоящата. Според кандидата на „Има такъв народ“ централната банка е единствената институция в страната, която прави „толкова задълбочени икономически анализи“. В отговор на въпрос от страна на депутатите обаче Каримански поясни, че е готов да предоставя помощ на правителството като насоки, но не и да го критикува, тъй като банката трябва да запази независимостта си.
По отношение на приемането на еврото, според него, единственият публичен план за въвеждане на еврото, който датира от лятото на 2021 г., трябва да се преработи и обнови и в него да се включи широка професионална дискусия за приемане на еврото.
Ще държа на националния интерес, когато се дискутират теми, а не да се адаптират чужди сценарии за българския вариант за присъединяване към еврозоната“, коментира Каримански.
Той посочи, че проектът в настоящия си вид не съдържа анализ разходи/ползи, който е важен, защото ще даде резултативна величина, която ще помогне на дискусията за представяне на ползите за приемането на еврото.
Кандидатът на „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров пък призна наблюденията си, че България има „известно забавяне“ с плана за еврото, докато Хърватия напредва с помощ от Австрийската национална банка.
Те (АНБ) са насреща за провеждане на дискусии и за проектите за въвеждане на еврото в България“, коментира Гюров.
По време на дискусията в парламента квалификациите на Гюров на няколко пъти бяха подложени на съмнения от страна на ГЕРБ и „Има такъв народ“. Според Закона управителят на БНБ трябва да има образователна степен магистър, а Гюров има PhD степен от САЩ, но от ГЕРБ се усъмниха, че тя не е призната в България. Впоследствие стана ясно, че тя е призната. По-късно Гюров бе помолен да посочи конкретно, че на най-ръководната си позиция като Директор на отдел „Контрол на кредитния риск“ е останал само година. Зам.-председателят на „Има такъв народ“ пък попита Гюров защо в последните 13 години не е работил в банка и дали в този случай е най-подходящия кандидат за БНБ, на което депутатът отговори, че това му дава „по-добър поглед върху банковата сфера“. Гюров подчерта, че в този период е получил и предложение за работа в Надзора на Австрийската централна банка, което е отказал и се е върнал в България.
Каримански също така обърна внимание на проекта за незабавните преводи в България – до 10 секунди до 15 хил. евро - трябва да бъде завършен максимално бързо. Освен това кандидатът от формацията на Слави Трифонов обърна внимание и на нуждата от създаване на план за киберсигурност.
На въпрос от „Възраждане“ дали кандидатите биха върнали в България съхраняваните в чужбина резерви в злато Каримански посочи, че не знае какви са договорите и дали такова решение няма да ощети държавата, затова пое ангажимент да се запознае с тях, без да се ангажира дали ще промени нещо. От своя страна Гюров коментира, че според него тази ситуация гарантира диверсификация.
Виждам като положително, че не е на едно място“, коментира Гюров.
За номинацията на Каримански са прикачени в платформата на Народното събрание и две референции - едната от които – от председателя на Европейския банков орган - Хосе Мануел Кампа. Неговото писмо е във връзка с работата на кандидата на „Има такъв народ“ в Групата на заинтересованите страни от банковия сектор ЕБО (BSG). В референцията от ръководителя на ЕБО Каримански е описан като „конструктивен и много далновиден в приноса си, като същевременно насърчаваше ЕБО да бъде амбициозен в своята политическа програма“, както и като
първокласен финансов професионалист, добре балансиран, внимателен и със значителни познания по съществените проблеми, пред които е изправен банковия сектор на ЕС“.
Каримански е получил и референция от катедра „Финанси“, в която преподава в Университета за национално и световно стопанство.
За кандидатурата на Гюров не са дадени референции, става ясно от прикачените документи в платформата на Народното събрание.
Кратка биографична справка
Според официалната биография на Любомир Каримански, внесена в Народното събрание, той е един от първите експерти, които внедряват и утвърждават картовите разплащания в България и установяват преки взаимоотношения с международните картови асоциации – VISA и Mastercard за България. Повече от десет години той участва в управлението на редица търговски банки в България – ТС Банк (ръководител отдел „Банкови карти и чекове“), ОББ (ръководител отдел „Кредитни карти – Visa”), ДЗИ Банк (прокурист), Търговска банка Д (член на Управителния съвет) и Инвестбанк (член на Управителния съвет и изпълнителен директор). Той има опит и в структури на Европейския банков орган, а от 15 години е и преподавател в УНСС.
Според официалната биография на Андрей Гюров, внесена в Народното събрание, той има над 15-годишен опит на експертни и ръководни длъжности в Европа и САЩ с фокус върху управлението на кредитния риск. Най-дълго той се задържа в австрийската Volksbank – от 2002 до 2007 г. На директорската позиция обаче той е бил само година. Във внесените документи за Гюров е посочено, че в качеството си на директор той е управлявал кредитно портфолио, което се равнява на 60 млрд. евро –
приблизително колкото е съвкупността от всички активи на банковата система в България към септември 2021 г.“, посочват от „Продължаваме промяната“.
Защо въпросът е толкова важен
Изборът на управител на Българската народна банка е важен в момента, тъй като по всяка вероятност по времето на новия гуверньор България ще замени лева с евро. Изслушването на двамата кандидати днес е третият опит в рамките на този и предишния парламент да се избере управител на БНБ.
Първият опит бе още в предходния парламент, когато „Има такъв народ“ бе първа политическа сила и се опита да форсира процедурата, но не срещна подкрепа във фрагментирания парламент. Втората процедура бе през февруари тази година, но тя завърши неуспешно, след като не бе предложен нито един кандидат.
В случая няма изявен фаворит между двамата кандидати. И двамата са от управляващата коалиция и все още е под въпрос как биха гласували за тях депутатите с изключение на тези, които ги издигат. Недостатъкът, който се изтъква при Каримански, е работата в проблемни банки в миналото, докато този на Гюров – липсата на управленски опит.