„Кастамону“ – българският модел
Заводът край с. Горно Сахране е едно от шестте предприятия на турския гигант за производство на ПДЧ и ламинирани плоскости
Хубаво е да влезеш в завод, в който се работи всеотдайно и с ентусиазъм. Работата в „Кастамону България“ е тежка, но това предприятие е точно такъв пример. Хората са вдъхновени от това, че трудът им се цени и към тях има добро отношение и грижа. Те не се чувстват просто като работна ръка, а са част от голямото семейство на този завод, който е в постоянно развитие.
„Кастамону" отвори врати за журналисти в рамките на кампанията „Мебелите на България: Традиции и иновации", организирана от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. И ето какво научихме…
„Кастамону България" АД е в с. Горно Сахране, недалеч от Павел баня, и е на площ от над 250 дка. Този подем започва през 2000 г., като по онова време това е втората чуждестранна инвестиция на турската група Kastamonu Entegre, предприела международна експанзия. Предприятието произвежда плоскости от дървесни частици (ПДЧ) и ламинирани плоскости. От откриването му преди 24 г. до момента са инвестирани около 204 млн. лв. През последните години се прави много за изпълнението на инвестиционната програма, свързана с нови производствени мощности. Първият етап от нея е завършен през 2019 г. и е на стойност 100 млн. лв. Тази инвестиция значително подобрява качеството на продуктите и модернизира производството. Вторият етап от програмата ще внесе нови подобрения, чрез които производството ще стане още по-ефективно.
Пазари
Продукцията на фирмата е сертифицирана и е в съответствие с европейските норми и стандарти. Компанията разполага с много добре развита дистрибуторска мрежа на територията на страната. Техни клиенти са производители на мебели и веригите магазини "Направи си сам". Освен у нас, продукцията се реализира в Северна Македония, Косово, Гърция и Кипър, а също в Мароко, Саудитска Арабия и Израел.
Приоритети
Социалната отговорност и кадровият потенциал са приоритет за "Кастамону България" и в тази посока се полагат целенасочени усилия. Работниците и служителите се ползват от редица социални придобивки. Компанията подкрепя и различни инициативи на местната общност. За да е възможно всичко това, се инвестира в развитието на човешкия капитал, като има възможности за кариерно израстване и професионално усъвършенстване. Kastamonu Entegre се развива в посока устойчивост и иновации, като през 2018 г. в Истанбул е създаден Център за научноизследователска и развойна дейност, който две години по-късно е сертифициран. Иновациите дават възможност да се добави стойност не само към продуктите, но и към процесите и бизнес моделите. От 2022 г. е в действие глобална стажантска програма в компаниите на Kastamonu Entegre с цел да се привличат способни и амбициозни нови кадрови попълнения. Чрез нея заводът у нас ще се опитва да реши проблема с липсата на интерес у младите хора към този бизнес.
Устойчивост
Предприятието в Горно Сахране следва зелените политики на Kastamonu Entegre и осигурява контейнери за отпадна дървесина от мебелното производство, като ги доставя до свои клиенти, а после рециклира събраното. Фирмата осъществява проект в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост по европейската програма "Подкрепа за преход към кръгова икономика в предприятията", който допринася за засилване темпа на рециклиране в производствения процес. Използваната от компанията преработена дървесина за последните 5 г. е над 186 хил. т, а от 2020 г. с около 10% се е увеличило използването на рециклирани суровини Компанията насърчава своите хора да дават иновативни идеи, като най-приложимите от тях се реализират. Фирмата е коректен платец на данъци и осигуровки.
Искрено и лично
Живея на километър от завода, в двора си отглеждам зеленчуци, посадил съм плодни дръвчета - райски ябълки, круши, имам и лозе, а на земеделие се уча от YouTube. Две от трите ми деца са родени в България, всички знаят по няколко езика, харесва им в страната и като се пенсионирам, възнамерявам да остана тук - споделя Чаатай Пийадеджи, изпълнителен директор на „Кастамону България", който вече 17 г. работи в България. Според него основна формула на успеха е усещането за общност: „Успяваме да задържим хората си най-вече с цялостното отношение и с различните социални придобивки, но и с многото обучения за повишаване на квалификацията“.
От завода си тръгваме с увереност, че работниците и служителите начело с мениджърския екип са най-големият капитал на „Кастамону България", и то не само на думи.
От малък магазин до глобален лидер
Kastamonu Entegre е част от Hayat Holding. Всичко започва през 1937 г. със създаването на малък магазин за платове в Турция от двама братя. В началото компанията е работила в текстилния сектор. С качества като решителност, почтеност, стремеж към обществена отговорност Hayat успешно навигира бизнеса през годините. Kastamonu Entegre е основана през 1969 г. като играч в сферата на дървообработващата промишленост, а през 1987 със създаването на Hayat Chemical, компанията навлиза в сектора на потребителските стоки. В наши дни холдингът има над 17 хил. служители и е глобален лидер в областите, в които се развива, като със своите 67 компании, 49 търговски марки и 41 производствени мощности има присъствие в 17 държави. Kastamonu Entegre има консолидиран оборот от 1,9 млрд. долара, производство в шест държави и експорт към над сто страни. Осигурява работа на над 7 500 служители, а производственият капацитет от дървесни плоскости е 6,5 млн. куб. м. Компанията е направила големи инвестиции в България, Румъния, Италия, Босна и Херцеговина, Русия и Турция, а в САЩ притежава дружество, което осигурява доставки и осъществява логистични процеси. Kastamonu Entegre заема пето място в света в дървообработващата индустрия и е сред трите най-големи производители в Европа. Осигурява 6% от световното производство на ламинирани подови настилки.
Текстът е част от бр. 123 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.