Катар не може да компенсира недостига на газ
Емирството е най-големият търговец на втечнен природен газ, но също няма достатъчно наличност да покрие допълнителното търсене

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Катар, най-големият търговец на втечнен природен газ (LNG) в света, каза на потребителите си, че е безсилен да охлади цените на енергията. Реакцията на емирството дойде, тъй като британските производители на стомана заявиха, че могат да бъдат принудени да спрат производството, поради нарастващите разходи.
Възстановяването на икономическата активност след блокировките на икономиките заради коронавируса разкри недостиг на запаси от природен газ и други доставки на гориво, причинявайки прекъсвания в някои страни.
За да поддържат фабриките отворени и жилищата отоплявани, ръководителите на индустрията и правителствата трябва да плащат повече за енергия и да се върнат към въглищата и петрола – най-замърсяващите изкопаеми горива.
Тъй като някои производители преминаха към изгаряне на петрол, фючърсите на нефта скочиха с повече от 2 долара за барел днес, като анализаторите прогнозират, че цените ще останат високи.
Цените на втечнен природен газ, които паднаха до рекордно ниски нива в разгара на пандемичните блокировки, се повишиха тази година до рекордни нива, но арабската държава няма налични количества, за да охлади прегрелия пазар.
Ние сме максимално изчерпани, доколкото сме предоставили на всички наши клиенти дължимите количества“, каза енергийният министър на Катар Саад ал Кааби. „Не съм доволен от високите цени на газа.“
По целия свят цените оказват натиск върху правителствата и промишлеността.
Производителите на стомана във Великобритания заявиха, че може да се наложи да затворят производствата си и ще се сблъскат с тежки последици, освен ако правителството не помогне.
Кабинетът на Джонсън заяви, че работи по осигуряване на подкрепа за енергоемките индустрии, но отказа да каже какви действия се обмислят.
В Китай, втората по големина икономика в света и най-голям износител, правителството се стреми да увеличи доставките на въглища. Големите индустриални провинции обаче заявяват, че недостигът на енергия се влошава.
Към следпандемичното търсене се добавя и огромното търсене на енергия от центровете за данни. Холандската асоциация за центрове за данни поиска от политическите лидери да ограничат цените на електроенергията, да предоставят корпоративни данъчни облекчения или да въведат субсидии в подкрепа на бизнеса, инвестиращ в по-чиста енергия.