КЕВР очаква поскъпване на водата и парното
Предварителните оценки на регулатора са, че цената на тока за бита няма да бъде вдигната от 1 април

© ECONOMIC.BG / БТА
Станислав Тодоров (дясно), председател на Комисията за енергийно и водно регулиране
Най-вероятно цената на електрическата енергия за бита няма да бъде повишена след отпадне на мораториума. Но не е такъв случаят с цените на топлофикациите и ВиК операторите, където има силен натиск за увеличаване заради скъпата газ и високата цена на борсовия ток, независимо от компенсациите, предоставени от правителството и Народното събрание. Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров по време на изслушването му в парламентарната Комисия по енергетика.
Увереността на регулатора, че цената на битовия ток може да остане непроменена и след 1 април, когато се очаква да отпадне мораториума върху цените, вероятно идва заради днешното решение на правителството, че компенсациите за технологичните разходи на мрежовите оператори ще продължат до края на юни. Подпомагането е в пълен размер заради натрупаните в периода 1 април – 30 юни 2022 г. финансови дефицити, формирани от разликата между определената от КЕВР прогнозна пазарна цена и реалната борсова цена, по която те закупуват енергията, необходима за покриване на технологичните разходи. Очаква се тези дефицити да достигнат около 230 млн. лв. за второто тримесечие на годината.
От Програмата ще се възползват операторът на електропреносната мрежа („ЕСО" ЕАД) и петте оператора на електроразпределителни мрежи („ЧЕЗ Разпределение България" АД, „Електроразпределение ЮГ" ЕАД, „Електроразпределение Север" АД, „ЕРП Златни пясъци" АД, ДП „Национална компания Железопътна инфраструктура").
С подкрепата за мрежовите оператори ще бъде намален финансовият дефицит, който следва да бъде компенсиран при следващо ценово решение на КЕВР. От своя страна това ограничава необходимостта от съществено повишаване на цените на мрежовите услуги за всички крайни потребители. В този смисъл програмата "спестява" необходимостта от увеличаване на мрежовите такси за крайните клиенти и има пряко положително влияние върху всички потребители в страната - битови и небитови, се посочва в решението на Министерския съвет.
Според Тодоров ВиК операторите са подали новите си бизнес планове и стана ясно, че те искат значително увеличение на цените, без да е ясно засега колко е то.
"Има силен натиск заради тока при ВиК дружествата. Те използват в своите нови бизнес планове цените от последните месеци и се предвижда увеличаване на цените. Доколко ще бъде уважено, зависи от анализа и оценките, които Комисията ще направи", каза председателят на КЕВР.
Станислав Тодоров каза още, че увеличението на топлата и студената вода може да се случи на два пъти – веднъж на 1 април и после от 1 юли, но може да се случи и наведнъж от лятото.