Китай и Мъск отново натиснаха биткойн
Най-голямата криптомонета не успя да запише ръст дори и след новината за първата държава в света, която ще направи биткойн законно платежно средство на територията си

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Най-голямата криптовалута в света продължи да поевтинява и в неделя, след като потенциално положителните катализатори от Ел Салвадор и Square Inc. не успяха да успокоят притесненията на инвеститорите относно китайските регулаторни рискове. Биткойн се подхлъзна и към 9 ч. българско време се търгуваше за 36 400 долара, което е около 4% спад за последните 24 часа. Низходящият тренд продължава трети ден след загадъчен туит на Илон Мъск, който намекна за потенциално разделение с криптовалутата.
Weibo, китайска услуга за социални медии, изглежда е блокирала някои акаунти с крипто влияние в събота, позовавайки се на нарушение на неуточнени закони и правила на общността на Weibo. Докато през последните години Weibo предприе репресии върху различни профили, свързани с криптовалута, новината дойде след неотдавнашната сурова китайска регулаторна реторика, която вече доведе до спад в цените на много дигитални монети.
Междувременно президентът на Ел Салвадор Найиб Букеле заяви, че планира да представи законодателство, което ще направи биткойн законно платежно средство в страната, първото в света, според видео съобщение. Square Inc. пък заяви в събота, че ще инвестира 5 млн. долара за изграждане на соларно задвижвано съоръжение за копаене на биткойни в сайта на Blockstream Mining в САЩ чрез партньорство с доставчика на блокчейн технологии.
Уикендите през последните месеци бяха скалисти за криптопазара, които търгуват всеки ден от седмицата.
Уикендите напоследък не са благосклонни към биткойн“, коментира Никълъс Колас, съосновател на DataTrek Research. „Няма толкова ангажирани институционални играчи, това не е толкова ликвиден пазар, колкото през седмицата“.
Мъск е агитирал биткойн и други дигитални монети със своите публикации в социалните медии. В събота той публикува в Twitter, че „стоките и услугите са реалната икономика, всяка форма на пари е просто отчитането им“.