Чуждестранните инвеститори започнаха да напускат Китай
Спадът на притока на ПЧИ в Китай е тревожен знак, свидетелстващ за продължаващата диверсификация на веригите на стоки

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Китай регистрира отлив на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) през третото тримесечие на 2023 г., по данни Държавното управление за валутен контрол на страната, цитирани от Bloomberg. За периода юли – септември 2023 г. притокът на ПЧИ е отрицателен с 11.8 млрд. долара спрямо година по-рано. Като една от предполагаемите причини за това е напрежението между Пекин и Вашингтон.
Bloomberg напомня, че отлив на ПЧИ има за първи път от 20 години – за последно показателят е бил отрицателен през 1998 г.
По данни на медията чуждестранните компании изтеглят капитали от страната и преместват производствата си в други държави под влиянието на ограничителните мерки на Китай в технологичния сектор. Други причини за изтеглянето на инвестициите са „затягането“ на валутния контрол, както и по-високите лихви в другите страни
Спадът на притока на ПЧИ в Китай е тревожен знак, свидетелстващ за продължаващата диверсификация на веригите на стоки“, смята икономистът от Societe Generale по въпросите в Китай.
Джулиан Еванс-Причард, ръководител на китайската икономика в Capital Economics, каза, че необичайно голямата разлика в лихвените проценти "е накарала фирмите да превеждат неразпределените си печалби извън страната", цитиран от Reuters.
Въпреки че той вижда малко доказателства, че чуждестранните компании като цяло намаляват присъствието си в Китай, „ние смятаме, че поне в средносрочен план нарастващото геополитическо напрежение ще попречи на способността на Китай да привлича ПЧИ и вместо това ще облагодетелства нововъзникващите пазари, които са по-приятелски настроен към Запада“.
Движен от изходящите потоци на ПЧИ, основният баланс на Китай – който включва балансите по текущата сметка и преките инвестиции и е по-стабилен от променливите портфейлни инвестиции – регистрира дефицит от 3.2 милиарда долара – вторият тримесечен дефицит в историята на страната.
„Като се има предвид тази развиваща се динамика, която оказва натиск върху юана, ние очакваме устойчив стратегически отговор от китайските власти“, пише Томи Сие, ръководител на Greater China Research в OCBC.
Търговията с оншорния юан спрямо долара достигна рекордно нисък обем през октомври, показват официални данни, подчертаващи засилените усилия на властите да ограничат продажбата на местната валута.
Томи Сие очаква централната банка на Китай да продължи антицикличните интервенции – включително силното пристрастие в ежедневните фиксинги на юана и управлението на ликвидността на юана на офшорния пазар – за да подкрепи валутата.
Последните данни показват, че обемът на търговията с юани спрямо долара в страната е спаднал до рекордно ниско ниво от 1.85 трилиона юана (254.05 милиарда долара) през октомври, което е 73% спад от нивото от август. Китайската народна банка призова големите банки да ограничат търговията и да разубедят клиентите да обменят юана за долар, казаха източници на Reuters.
През септември изходящите валутни потоци от Китай са нараснали рязко до 75 милиарда долара, най-голямата месечна цифра от 2016 г. насам, показват данните на Goldman Sachs.