Китайската икономика изненада със солиден ръст
След свалянето на COVID ограниченията икономиката на Китай надмина очакванията

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Ръстът на китайската икономика през първото тримесечие надмина очакванията на анализаторите, тъй като краят на строгите ограничения на COVID извади бизнеса и потребителите от осакатяващите пандемични прекъсвания. Въпреки това насрещните ветрове от глобалното икономическо забавяне правят бъдещето непредвидимо, предава Reuters.
Брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал реално с 4.5% на годишна база, показват данни на Националното статистическо бюро във вторник. Анализаторите прогнозираха ръст от 4%. За сравнение, годишният ръст през предходното тримесечие бе едва 2.9%.
Инвеститорите следят внимателно данните за първото тримесечие за улики за силата на възстановяването, след като Пекин премахна COVID ограниченията през декември. Ръстът на БВП през миналата година се срина до един от най-ниските си от почти половин век поради пандемичните мерки.
Икономическото възстановяване е на път. Светлата точка е потреблението, което се засилва с подобряването на доверието на домакинствата“, каза Зиуей Занг, главен икономист в Pinpoint Asset Management. „Силният ръст на износа през март също вероятно помогна за увеличаване на растежа на БВП през първото тримесечие“.
Китайските политици обещаха да засилят подкрепата си за икономиката в размер на 18 трилиона долара, за да запазят безработицата, но те са изправени пред ограничено пространство за маневриране, докато бизнесът се бори с дългови рискове, структурни проблеми и притеснения от глобалната рецесия.
Възстановяването на Китай досега остава неравномерно, тъй като неговият растеж, подхранван от инвестиции от миналото до този, който сега разчита на потреблението, е изправен пред предизвикателства.
Потреблението, услугите и разходите за инфраструктура се повишиха, но фабричното производство изостана пред лицето на слабия глобален растеж, докато забавянето на цените и растящите банкови спестявания пораждат съмнения относно търсенето.
На тримесечна база БВП нарасна с 2.2% през януари-март, в съответствие с очакванията на анализаторите.
Правителството, което се въздържа да предприеме големи стъпки за стимулиране на потреблението, все още разчита в голяма степен на разходите за инфраструктура, за да стимулира инвестициите и икономическия растеж.
Правителството вдигна целта си за годишен бюджетен дефицит до 3% от БВП тази година и позволи на местните власти да издават повече специални облигации за финансиране на големи проекти.
Накратко, с този доклад за БВП, ние вярваме, че няма непосредствена нужда правителството да въведе масивни стимули в икономиката“, каза в бележка Ирис Панг, главен икономист за Китай в ING.
Скромна цел за растеж
Анкетирани от Reuters анализатори очакват растежът на Китай през 2023 г. да се ускори до 5.4% от 3% миналата година. Правителството си постави скромна цел за икономически растеж от около 5% за тази година, след като силно пропусна целта за 2022 г.
Отделни данни за дейността през март, публикувани също във вторник, показаха, че ръстът на продажбите на дребно се е ускорил до 10.6%, надминавайки очакванията и достигайки близо двегодишен връх, докато растежът на фабричното производство също се е ускорил, но е малко под очакванията.
Рязкото възстановяване на потреблението беше подпомогнато от статистическата ниска база за сравнение отпреди година, тъй като потребителите поеха тежестта на ограниченията на COVID в началото на 2022 г.