Китайската криза няма да доведе до глобална рецесия
Инвеститорите постепенно се връщат към покупките и индексите отново растат, казва инвестиционният експерт Петър Пешев

Притесненията, че китайската криза ще доведе до нова глобална рецесия, са напълно неоснователни. Това заяви пред Economic.bg Петър Пешев, изпълнителен директор на един от водещите инвестиционни посредници в България „Бул Тренд Брокеридж“.
„Ситуацията се различава драстично от тази през 2008 г., когато беше пикът на финансовата криза. Тогава имаше частни фалити на големи търговски банки, които са системни и трябва да бъдат спасявани. Докато сега имаме исторически ниски лихви, но банките са в добро състояние и има много пари в икономиките по цял свят“, обясни експертът.
На въпрос на Economic.bg как ще се отрази ситуацията в Китай на европейските и американските капиталови пазари, Пешев отговори, че тя със сигурност увеличава волатилността.
„Икономическите данни от Европа и Америка са добри и пазарите се повлияха от тях. След вчерашните резки разпродажби, днес инвеститорите размислиха и отново започнаха покупки. Така основните индекси наваксаха изгубеното“, обясни Пешев.
„Днес европейските пазари почти изцяло възстановиха вчерашното поевтиняване и търгуват до нивата от петък. Германският индекс DAX днес се покачи с 4%, като достигна 10 000 пункта, а в петък затвори на 10 100“, допълни експертът.
Американските борси още вчера изтриха значителна част от загубеното и днес вероятно ще отворят със силен ръст за американските и европейските акции, добави той.
В моментната ситуация Шанхайската борса остава силно засегната, но останалите световни пазари са с много по-умерени движения.
Освен поевтиняването на основната лихва, което стимулира паричната политика, Китай предприема и други мерки за овладяване на борсовия спад. Такива са забраната за къси продажби и заповедническото изкупуване на активи от китайски държавни компании и институционални инвеститори, контролирани от правителството.
Въпреки това китайците засега не могат да се преборят с трайно низходящата пазарна тенденция. Има и сигнали за забавяне на реалната икономика в Китай – спад на поръчките на нови автомобили, намаляване на бизнес активността.
Според Пешев причините за случилото се в азиатската държава са напълно ясни и логични. „В рамките на последните 12 месеца бяхме свидетели на надуването на финансов балон на китайските пазари. Първоначално основният индекс Shanghai composite поскъпна с над 100% – от 2235 пункта до почти 5200 пункта. От юни насам обаче индексът бележи сериозен спад и балонът се спуква“, обясни той.
„Все пак стойността на китайските акции остава с 30 до 40% по-висока от тази в началото на периода“, изтъкна инвестиционният експерт.