Кой е големият губещ от епидемиите?
S&P 500 вече пое надолу

© ECONOMIC.BG / БТА
Коронавирусът повлия на инвеститорите и причини най-продължителните загуби за Dow Jones от август насам. Анализаторите смятат, че този път пазарът ще загуби повече, отколкото при миналите епидемии, пише CNBC.
През последните 20 години преживяхме няколко опасни вируса, като се започне със SARS през 2003 г. и се стигне до ужасяващата Ебола преди шест години. Тези биологични явления са водели до спадове на S&P 500 от 6% до 13% въпреки различните интервали от време за овладяването им, припомня Тобиас Левкович, главен стратег за търговията с акции в американската Citigroup.
По думите му, сега базовият показател на капитала се е понижил с почти 2.6% при затварянето в понеделник. В графиката по-долу може да се проследят промените на пазара по време на епидемии конкретно на S&P 500:
Само в Китай коронавирусът е убил 132 души и има 5974 заразени, като вече се е разпространил в страни по целия свят. Медицински експерти сравниха вируса с тежкия остър респираторен синдром (ТОРС или SARS), който продължи 38 търговски дни и доведе до 12.8% срив на S&P 500.
Най-скорошният случай на върлуващ опасен вирус беше Зика. Епидемията започна през ноември 2015 г. и се разпространи главно заради ухапвания от заразени комари. Тогава пазарът се сви с 13% в рамките на 66 сесии.
„Страхът от SARS в Хонконг през 2003 г. промени начина, по който мислят мениджърите на фондове. Част от тях не се справят с появата на такъв риск, затова MERS (коронавирус на близкоизточен респираторен синдром), Ебола, Зика, птичи грип и сега коронавирусът предизвикаха силна загриженост. Главната причина е липсата на информация – степента на зараза, какви лекарства могат да бъдат приемани и през какви интервали от време“, каза Левкович.
Технически най-губещият
По време на епидемията от SARS преди 17 години бяха отчетени спадове от всички 11 сектора на S&P 500, но информационните технологии и комуникационните услуги бяха сред най-големите потърпевши през този период, загубите бяха съответно с 14% и 26%, сочи анализът на Citigroup.
Промените в различните сектори по време на SARS – от 15.01.2003 г до 11.03.2003 г.:
„Китай е важен производител и доставчик за много американски технологични компании. Например Apple – наблюдава се забавяне в производството на iPhone поради избухването на коронавируса", съобщи Nikkei Asian Review.
„Китай е по-ориентиран към ИТ и има развита веригата за доставки. Вероятно те ще продължават с леки прекъсвания, но това ще го покаже времето“, смята Левкович. Финансите бяха вторият най-лош показател по време на SARS, намалявайки с 16%, тъй като падащата доходност на облигациите беше заплаха за печалбата за банките.
Ако съдим по историята, купуването и предлагането ще претърпят огромни загуби. Въпреки това днес икономиката е по-добре развита, притежава устойчива потребителска база и големи бизнес разходи, което би могло да предотврати по-голямо отдръпване на пазара и отрицателно икономическо въздействие.
„Американската икономика и пазар са много по-концентрирани в самата страната“, каза Левкович. „Не предвиждаме значително забавяне на вътрешния пазар в резултат на новините от Китай, но това не означава, че цените на акциите ще забавят динамиката", сподели стратегът.