Кой в Европа подкрепи забраната за носене на бурки
Традиционното мюсюлманско облекло е повод за постоянен бурен обществен дебат
Германският канцлер
Ангела Меркел заяви във вторник, че носенето на бурки трябва да бъде забранено.
„Покриването на цялото лице не е приемливо в нашата страна”, коментира
канцлерът, след което бе бурно аплодирана. Въпросът за забраната се обсъжда
дълго време, но не получи одобрението на водещите партии, сред които и Християндемократическият съюз (ХДС), воден от канцлера.
Потвърждението на Меркел прозвуча една седмица след одобрението на долната камара на парламента на Холандия да се забрани носенето на бурки на обществени места, или всяка друга дреха, покриваща лицето. Традиционното мюсюлманско облекло е повод за постоянен бурен обществен дебат, но не всяка европейска държава реши да предприеме ограничителни мерки.
Френските пионери
Първата държава, която приема подобен закон, е Франция, където носенето на религиозни символи в държавните училища е забранено през 2004 г. През април 2010 г. френското Национално събрание прие оспорвания закон за забрана на бурките, който беше посрещнат с огромен медиен интерес. Законът предвижда парична глоба за изцяло забулени жени, а за мъжете, които принуждават жените или дъщерите си да носят бурка или никаб - една година затвор и 35 хил. евро глоба. Той влезе в сила през април 2011 г., с което предизвика смесени реакции от страна на обществеността. Тогава Никола Саркози заяви, че бурката "не е добре дошла" на френска земя. Недоволството на хората от закона е доведе до опит законът да бъде оспорен в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). През 2014 г. Съдът обявява забраната за законна.
Съгласно действащото законодателство, гражданите не могат да носят облекло, покриваща лицето, извън дома си. Нарушителите на закона са изправени пред глоба от 150 евро, а мъжете, които настояват жената да носи покривало са изправени 30 хиляди евро глоба и година затвор. Според различни оценки, до 9% от френското население са мюсюлмани.
Пълната забрана в Белгия и България
Белгия, със своето 5% мюсюлманско население, последва примера на Франция и въведе подобен закон през 2011 г., след почти единодушно одобрение в парламента. Нарушителите могат да получат глоба от 137 евро и затвор за една седмица. През есента на 2016 г. България също стигна до забраната, която предвижда глоба за носене на дрехи, които крият лицето. В случай на нарушение у нас има глоба от 200 лв., а при всяко следващо нарушение тя ще достига 1500 лв. Мюсюлманите съставляват почти 8% от населението на страната ни.
Испания, Италия и Швейцария: Регионалните забрани
Националното законодателство на трите държави не забраняват носенето на бурка, но някои региони са решили да го определят в собствените си граници. Така, граничещите помежду си швейцарски кантон Тичино и италиански административен регион на Ломбардия са наложени ограничения за носенето на дрехи, покриващи лицето. Както в Тичино, така и в Ломбардия, законът се прилага само за престой в болница и държавни учреждения.
В Испания е забранено да се носят бурки само в някои градове в област Каталуния и важи в държавните институции и на обществени места. Отделните забрани в страната (те не се отразиха на Барселона) бяха отменени от Върховния съд през 2013 г..
Холандия: на път към забраната
През ноември тази
година, законопроектът премина в долната камара на Холандия, който забранява
носенето на дрехи, които покриват лицето на обществени места. Независимо от
факта, че той се нуждае от одобрението на Генералните щати, никой сред
политиците няма никакво съмнение, че законът ще влезе в сила. В същото време,
мюсюлманите съставляват около 6% от населението.