е& преди Yettel: От арабски лидер до най-големия акционер във Vodafone
Един от най-големите и стари мобилни оператори в арабския свят – конгломератът от Абу Даби Emirates Telecommunications Group (е&, познат доскоро с бранда Etisalat) – навлиза в България, ставайки мажоритарен собственик в Yettel. Сделката, за която се говори от месец, вече е факт. Тя идва точно пет години след предходната смяна на собствеността на телекома и по-малко от година и половина след ребрандирането му.
Обявена като дългосрочно стратегическо партньорство между инвестиционния фонд PPF (досегашният 100-процентов собственик на Yettel) и e&, сделката оставя врата за по-нататъшно прехвърляне на още активи в портфолиото на арабския конгломерат. И изглежда като първи по-явен знак за отбой от първоначалните амбиции на чешкия фонд да се позиционира като регионален телеком лидер.
Коя е е&?
Emirates Telecom е регионален гигант с оценка около 60 млрд. долара. Компанията е създадената през 1976 г. като първия телефонен оператор в Обединените арабски емирства. Мажоритарен акционер в него и до днес остава правителството на ОАЕ, което притежава 60% от активите му. Останалите 40% се търгуват на борсата.
Към днешна дата групата е водещ играч на развиващите се пазари, като има над 155 млн. абонати в 16 държави в Близкия изток, Азия и Африка. е& се нарежда като втория най-голям мобилен оператор в региона – след Saudi Telecom.
Консолидираните нетни приходи на групата за 2022 г. са 52.4 милиарда драхми (около 13 милиарда евро), а консолидирана нетна печалба достига 10 милиарда драхми (около 2.48 милиарда евро).
Освен телекомуникационен бизнес, компанията предоставя и иновативни цифрови решения, интелигентна свързаност и технологии от следващо поколение на различни клиентски сегменти чрез различни бизнес поделения.
По пътя към диверсификацията
ОАЕ е втората по големина арабска икономика, натрупала благосъстояние благодарение на големите си запаси от въглеводороди. С течащата трансформация в посока зелени и цифрови технологии обаче страната логично започна да се фокусира върху бъдещето след края на петролната ера, диверсифицирайки източниците си на приходи и залагайки на компании с потенциал да се превърнат в глобални лидери в иновациите, като e&.
Групата, която вече има международен отпечатък в Близкия изток, Африка и Южна Азия, преструктурира дейността си в стремежа си да диверсифицира още повече на международно ниво и да разшири предлагането си в областта на финансовите технологии и други услуги.
Групата отдели цифровите развлечения и финтех услугите в „e& life“, киберсигурността и решенията за изкуствен интелект в „e& enterprise“, а „e& capital“ ще се фокусира върху сливанията и придобиванията и разрастването на международното си присъствие.
Сделката за телеком активите на PPF в четирите европейски държави подчертава именно тази стратегия на e& за разширяване на бизнеса отвъд Близкия Изток и утвърждаването на компанията като международен играч.
Преди Yettel бе гигантът Vodafone
Влизането на e& в Yettel идва, след като през май миналата година арабският конгломерат даде 4.4 млрд. долара, за да придобие 9.8% дял в британския гигант Vodafone, като успя да увеличи собствеността си до 14%. Така контролираната от ОАЕ компания стана най-големият акционер в един от телекомите в топ 10 по приходи в света.
По подобие на сделката за Yettel, и там акцентът бе поставен върху дългосрочното партньорство. Инвестицията даде на e& значителна експозиция към един от световните лидери на телекомуникационния пазар.
Регионалният гигант Emirates Telecom е във фаза на растеж и има „капацитета и портфейла“ да продължи с инвестициите си и през тази година, каза в интервю за Bloomberg главният изпълнителен директор на базираната в Абу Даби група – Хатем Дауидар. Тогава той подчерта, че целта е e& да се превърне в глобална технологична компания, като погледът ѝ е насочен както към Европа, така и към Азия и Африка.
Понастоящем той не планира да подава оферта за цялата британска Vodafone, но има регулаторно одобрение да увеличи дела си до 15%, каза Дауидар.
Увеличаването на дела във Vodafone помогна на e& да диверсифицира дейността си, давайки му достъп до компания, която е базирана предимно в Европа и чиито приходи са предимно в евро и британски лири.
Африка също е интересна за телекома предвид ръста на населението. Още миналата година стана ясно, компанията проучва възможността за оферта за част или целия дял на Vodafone в африканския му бизнес Vodacom Group.
В регионален план Emirates Telecom се стреми да увеличи дела си и в Mobily в Саудитска Арабия в сделка, която може да бъде оценена на над 2 млрд. долара.
Нарастващ арабски интерес към България
Влизането на e& на българския телекомуникационен пазар се случва месеци след стъпването тук на друг играч от Близкия Изток. През април United Group, собственикът на Vivacom, сключи сделка за 1.22 млрд. долара със саудитската TAWAL, инфраструктурното подразделение на Saudi Telecom Co., на която продаде 4800 свои телекомуникационни кули в България, Хърватия и Словения.
Сделката с TWAL, която още чака разрешение от КЗК, подчертава и друга тенденция на телеком пазара през последните години – отделянето на инфраструктурата (мобилната мрежа) от телекомуникационна дейност. Към такова се насочват все повече оператори, като една от причините е търсенето на инвеститори.
Така например PPF отдели мрежовия си бизнес в самостоятелното дружество CETIN. Инфраструктурните подразделения в четирите държави, участващи в сделката на PPF с e&, също е включен в продажбата.
PPF в България
През 2018 г. чешката PPF Group придоби телекомуникационната дейност на норвежката Telenor в България, Сърбия и Черна Гора, като плати общо 2.8 млрд. евро. Мнозина очакваха, че инвестиционният фонд няма да се задържи дълго, въпреки че той даде заявка за обратното. Няколко години компанията продължи да оперира под бранда Telenor, като дори удължи лиценза за това, докато през март 2022 г. най-после се преименува на Yettel.
Междувременно през 2021 г. PPF продаде бизнеса си в Черна Гора на унгарската 4iG Nyrt.
Новината за продажбата на още телеком активи сега идва на фона на турбулентни две години, белязани от внезапната смърт на основателя на PPF Петр Келнер, който загина при катастрофа с хеликоптер през март 2021 г.
В България групата притежава и bTV Media Group, след като през 2019 г. придоби нейната компания майка CME.
Сделката за дяловете в Yettel и CETIN се очаква да бъде финализирана през или преди първото тримесечие на 2024 г. Тепърва предстоят регулаторни одобрения, а след това и корпоративна реорганизация.