Колко топъл трябва да е домът ви?
Оказва се, че температурата в офиса влияе не само върху здравето на човека, но и върху неговата производителност

© ECONOMIC.BG / Pixabay.com
Като човек, който усеща студа – но не е склонен постоянно да увеличава климатика – бутилката с гореща вода и дебелият пуловер са двама от най-близките ми приятели, пише репортер на BBC. И докато безмилостните зимни бури помитат източното крайбрежие на САЩ и Канада – и други страни по света преминават през нещо, което се усеща като много дълга зима – може също да се чудите: коя е най-добрата вътрешна температура за вашето здраве и комфорт? Отговорът, оказва се, не е еднозначен.
През 1860 г. немският лекар Карл Вундерлих измерва температурата на около 25 000 души и установява, че средната стойност е 37°C. Оттогава тази цифра става широко приета.
Нови данни обаче показват, че това не е напълно вярно. Телесната температура може да варира между отделните индивиди, като съвременните изследвания предполагат, че полът, метаболизмът, хормоните, активността, възрастта и менструацията имат влияние. И така, с такива вариации, има ли оптимална температура, при която да поддържате дома си?
Колко е важна температурата у дома
За страни с умерен или по-студен климат указанията на Световната здравна организация гласят, че стайна температура от 18°C е достатъчно безопасна, за да ни предпази от вредните ефекти на студа. Престоят в студена, влажна или проветрива среда има отрицателни последици за физическото и психическото здраве, от влошаване на астмата и повишен риск от сърдечни заболявания, до тревожност и депресия.
Ние осъзнаваме, че здравите домове са един от ключовите градивни елементи за добро здраве. Това означава, че домовете, които са достъпни, безопасни, удобни и топли, помагат да защитим нашето здраве и да подкрепим нашите общности в това да бъдат здрави и издръжливи“, казва Ребека Уилсън, старши специалист по обществено здраве в Public Health Wales в Обединеното кралство, организация, която се застъпва за подобряване на връзките между домовете и здравето.
Резултатите от зимните проучвания на организацията през 2022 и 2023 г. установиха, че хората все по-често изпитват стрес или безпокойство през трите месеца преди зимата поради нарастващите разходи за отопление (скок от 57.2% на 66.5%). Когато настъпи студът, повече хора настройват отоплението си на по-ниски температури у дома и избрат да отопляват определени стаи, а не цялата къща – и вместо това започват да използват бутилки с гореща вода или одеяла, за да се сгреят.
Знаем, че всички хора, които живеят в студени домове или са изправени пред бедност, са засегнати. Но изследванията показват, че има определени групи от населението, като възрастни хора, деца и хора с увреждания и здравословни проблеми, които може да са по-засегнати“, казва Уилсън.
По същия начин прегряването също е риск за здравето на хората, живеещи в по-топъл климат, с повишена вероятност от топлинно изтощение и топлинен удар, тъй като тялото отчаяно се опитва да се охлади, което на свой ред натоварва сърцето и бъбреците. Прегряването може също така да влоши съществуващите здравословни условия и да повлияе отрицателно на психичното здраве, като се установяват връзки с повишен риск от самоубийство.
Това е мрачна картина. Изследванията показват глобална връзка между излагането на студ и топлина и смъртността през XXI век, като експертите призовават за по-голяма обществена осведоменост относно неоптималните температури като риск за здравето. Това става все по-голям проблем поради изменението на климата и по-голямата продължителност и интензивност на екстремните метеорологични явления.
Фактори, като професия и социално-икономически статус, могат да играят роля – работниците, работещи на открито, често работят при екстремни температури и хората, живеещи в по-бедните градски или селски райони, могат да бъдат обект на жилища с ниско качество, течения или при горещо време да имат по-малък достъп до охлаждане като климатик.
Рисковете за най-малките
Бебетата, малките деца и възрастните хора също са особено уязвими, тъй като са по-малко способни да терморегулират – което означава, че са по-малко способни да поддържат основната телесна температура чрез балансиране на генерирането на топлина с топлинните загуби.
Например, според The Lullaby Trust в Обединеното кралство, препоръчителната стайна температура за бебета е малко по-ниска от средната, или 16-20°C. Ако бебетата се прегреят, съществува риск от синдром на внезапна детска смърт, така че благотворителната организация съветва да използвате термометър, за да проверите температурата в стаята, но също така проверете бебето си, като опипате задната част на врата и гърдите му, за да видите дали е горещо или изпотено.
Средната телесна температура на новородено или малко дете е малко по-висока от тази на по-голямо дете или възрастен, обикновено между 36.5°C и 37.5°C. Това е така, защото техният метаболизъм е по-активен и телесната им повърхност е по-голяма спрямо телесното им тегло. Тъй като телата им се борят с терморегулацията, им отнема повече време, за да се потят, така че телата им задържат повече топлина.
Възрастните хора, от друга страна, може да се нуждаят от малко по-топли домове, тъй като те обикновено имат по-ниска телесна температура в покой в сравнение с младите възрастни. Скоростта на метаболизма намалява с възрастта, което означава, че за телата на възрастните хора е по-трудно да произвеждат топлина. Освен това е по-вероятно да приемат лекарства или да страдат от хронично заболяване – и двете могат да повлияят на способността на тялото да терморегулира. Диабетът, например, може да попречи на кръвта да тече нормално, за да осигури топлина. Дори малко по-хладните домове при 18°C могат да доведат до хипотермия.
Едно проучване изследва физическото натоварване на жени на възраст между 70 и 95 години в умерено студена среда при 15°C и по-топла при 25°C. Резултатите показват, че физическите им способности значително се влошават в рамките на 45 минути при по-ниска температура – подчертавайки потенциалните рискове за безопасността на по-възрастните, които живеят самостоятелно, като проблеми с равновесието и повишен риск от падане.
Топлинната разлика между половете
Мъжете и жените също имат биологични и хормонални различия, така че чувствителността към по-високи и по-студени температури също ще се различава. Жените са склонни да имат повече мазнини между кожата и мускулите, така че докато органите се поддържат топли, това не позволява топлината да достигне до кожата и крайниците (ръцете, краката и върха на носа). Едно проучване установи, че ръцете на жените са с почти 3°C по-студени от мъжете, когато са изложени на студ – може би обяснявайки откъде идва фразата „студени ръце, топло сърце“.
Менструацията също играе роля, тъй като основната телесна температура варира през целия цикъл, достигайки най-високата си точка в лутеалната фаза след овулацията. А бременността и хормоналните контрацептиви, съдържащи прогестерон, също могат да повишат вътрешната температура. Въпреки това, тъй като жените обикновено са с по-малко телосложение и имат по-ниска скорост на метаболизма в покой от мъжете, което намалява производството на топлина при излагане на студ, те също могат да усещат студа по-силно, въпреки че имат по-висока основна телесна температура.
Степента на разликата в топлинния комфорт между мъжете и жените е спорна. Въпреки че някои изследвания показват, че тя е незначителна, едно проучване от Финландия предполага обратното.
Вземете например офис средата. Въпреки че е малко вероятно да има температура, която да удовлетворява всички поради индивидуалната ни терморегулация, като цяло проучването установи, че жените често са недоволни от стайната температура, чувствайки се едновременно неприятно по-студени и по-горещи от мъжете. Друго проучване на температурите в офиса в Япония показа разлика от 3.1°C в неутралната температура между жените и мъжете работници.
За важността на градусите в офиса
Наличието на безопасна температура на работното място е от решаващо значение както за здравето, така и за производителността. Топлинният стрес може да намали физическия работен капацитет и моторно-когнитивните характеристики, а работниците – както на открито, така и тези в лошо изолирани офис сгради – изложени на студена среда могат да бъдат изложени на риск от нараняване, студен стрес и заболяване. В Обединеното кралство законът изисква работодателите да осигурят разумна вътрешна температура на работното място. Наредбите предполагат, че това трябва да бъде 16°C или 13°C, ако работата предполага „големи физически усилия“. В САЩ обаче, въпреки че Администрацията по безопасност и здраве при работа препоръчва работна температура в диапазона 20-24C, тя не изисква от работодателите да осигуряват отопление или климатизация на работните пространства.
Междувременно в дома достигането на оптимална основна телесна температура може да не е „златен билет“ за перфектен сън“, казва Бил Уиздън, експерт по съня и директор на Британския институт за изследване на деменцията в Imperial College London.
Сънят, казва той, е „временно свързан с циркадния ритъм на основната телесна температура и температурата на кожата". С други думи, няколко часа преди да заспим, основната ни телесна температура започва да намалява, когато се произвежда мелатонин - хормонът, който регулира цикъла на съня. Телесната температура продължава да спада през цялата нощ, достигайки ниска точка рано сутринта, преди постепенно да се затопли с напредването на сутринта.
Едно нещо, което може да ви помогне да заспите, е „ефектът на горещата вана“. Уиздън казва, че вземането на гореща вана преди лягане може да помогне за предизвикване на сън.
Направихме физиологични експерименти с мишки и открихме, че ако загреете кожата, това изпраща сигнали до хипоталамуса в основата на мозъка – и това предизвиква индукция на сън и охлаждане на тялото“, добави експертът.
Той даде за пример домашните любимци – котки и кучета – които се свиват, преди да си легнат, или пък правенето на гнездо от птиците, което осигурява „един вид топлоизолация“.
Но след като заспите дълбоко, хладната стайна температура е идеална: между 16-18°C. Докато по-възрастните хора могат да спят по-удобно в стая, която е с няколко градуса по-топла, престоят в стая, която е твърде топла, може да причини лошо качество на съня. Това може да доведе до събуждане през цялата нощ, както и до липса на не-REM сън – най-спокойният етап от съня.
Да ви е твърде горещо по време на сън е лошо. Това е точно като шум, или усещане върху кожата ви, или болка. Да ви е горещо, докато спите, стимулира сетивното възприятие и ви събужда“, казва Уиздън.
В крайна сметка, въпреки че можем да се ръководим от изследвания, изглежда може да е невъзможно да се намери оптимална температура, която да угоди на всички. От възраст до пол, хормони до метаболизъм, има много фактори, които могат да повлияят дали предпочитате по-топла или по-студена стая.
И така, битката с термостата продължава.