Конференцията „Дигитални хоризонти“ събира IT сектора и традиционния бизнес в София
Агенцията за малки и средни предприятия организира съпътстващо събитие на 31 юли, на което ще представи възможностите за еврофинансиране на дигитализация на стойност 180 млн. лв.

© ECONOMIC.BG / ИАНМСП
- Платено съдържание
Българският бизнес е на прага на дигитална трансформация – процес, който е определящ за устойчивост и ефективност. На фона на две ключови процедури на Министерството на иновациите и растежа (МИР), чрез които се отпускат над 180 млн. лв. за дигитализация на компаниите у нас, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) организира съпътстващо събитие, в рамките на конференцията „Дигитални хоризонти 2025“, в партньорство със София Тех Парк.
На 31 юли от 9:30 ч. в зала „Джон Атанасов“ институции, организации, предприемачи и водещи IT компании ще отправят призив за действие и инвестиции в сигурно, дигитално бъдеще. Събитието ще се превърне в стратегическа платформа за диалог между технологичния сектор и малките и средни предприятия в България.
Предвидени са експо зона и събития с водещи международни лектори и експерти, където ще бъде зададена посоката за успешния път към въвеждането на дигитални технологии в компаниите. В рамките на конференцията, ИАНМСП ще бъде представена и с институционален щанд, където малкият и среден бизнес в България ще може да се запознае с предстоящите проекти на Агенцията и възможностите за подкрепа на бизнеса.
Финансови инструменти за дигитализация
Представители на държавни институции, неправителствения и частния сектори ще предложат конкретни решения за компаниите, достъп до финансиране и успешни примери за внедряване на IT решения в различни индустрии.
В рамките на събитието Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа ще представи процедурата за дигитализация на микро- и малки предприятия по програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, с бюджет 80 млн. лв. Безвъзмездната помощ, която могат да получат компаниите, е от 5 000 до 50 000 лв. МСП ще разберат и как могат да кандидатстват за въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0, програма с бюджет от 102 млн. лв.
„Дигитални хоризонти“ е платформа, която ясно ще демонстрира как публичният и частният сектори могат да работят заедно, за да ускорят цифровата трансформация на българската икономика. IT секторът има ключова роля в този процес – като иноватор, партньор и двигател на промяната“, заяви д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на ИАНМСП.
Световно признати лектори пристигат в София
Двама международни експерти – Томаш Снажик, изпълнителен директор на AI Chamber CEE, и д-р Ейал Пинко, CEO на SAIFORT – българо-израелска компания за киберсигурност и ИИ решения – ще запознаят българските предприемачи с най-новите тенденции и решения за внедряване на изкуствен интелект (ИИ), киберсигурност и адаптиране към дигиталната реалност.
Полският експерт Томаш Снажик наскоро публикува мащабен доклад за използването на изкуствен интелект (ИИ) сред над 3 200 МСП от 11 държави в Централна и Източна Европа. Докладът показва, че:
- Над 50% от българските МСП не виждат смисъл от ИИ;
- Само 28% познават регулациите на ЕС;
- Но 54% отчитат икономическа полза — второ място в региона на ЦИЕ.
В София Томаш Снажик ще представи нови данни за организационната зрялост и лидерството като двигатели на дигитализацията.
За киберсигурността като стратегически фактор за конкурентоспособността на МСП ще говори д-р Ейал Пинко, бивш контраадмирал от израелските въоръжени сили и дългогодишен ръководител на разузнавателни и кибероперации.
Малките и средни предприятия често подценяват рисковете, докато не стане твърде късно. Истината е, че всяко МСП вече е потенциална мишена. В условията на хибридни заплахи, реалната устойчивост на бизнеса започва с дигитална сигурност. Затова участието ми в „Дигитални хоризонти“ е въпрос на стратегическа отговорност – за да дадем на компаниите конкретни стъпки, а не абстрактни съвети“, коментира преди ключовото събитие д-р Пинко.
Христина Каспарян, главен директор „Международно икономическо сътрудничество“ към Българската стопанска камара (БСК), ще разкаже за използването на ИИ в бизнес процесите и ефектът за компаниите в панела „Изкуственият интелект – билет за бъдещето: растеж, иновации, отговорност“.
Безплатна регистрация
Участието в „Дигитални хоризонти“ е безплатно, но изисква регистрация, която можете да направите ТУК, където ще намерите и програма за събитието.
Участието в събитието се реализира в изпълнение на Проект BG16RFPR001-1.002-0001 „Реализация на мерки за интернационализация на българските МСП чрез подкрепа дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021 – 2027 г.