Колко ще получи България от новия 2-трилионен бюджет на ЕС?
Парите за конкретни програми и инструменти в България ще станат ясни с Националния партньорски план
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
България ще получи общо 22.3 млрд. евро от новия 2-трилионен бюджет на Европейския съюз за периода 2028 – 2034 г., подреждайки се в топ 10 на държавите бенефициенти. Основният пакет от 19.5 млрд. евро ще бъде разпределен главно за селско стопанство и регионална кохезия, а останалите средства са за миграция, сигурност и климатични инициативи.
- 19.5 млрд. евро – селскостопанска политика и развитие на селските райони (CAP), Кохезионна политика за регионално развитие, мерки по миграция, вътрешна сигурност и граничен контрол;
- 0.9 млрд. евро – миграция, сигурност и вътрешни работи (укрепване на границите, убежище, интеграция);
- 1.9 млрд. евро – социален климатичен фонд за справяне с енергийната бедност и укрепване на справедливия преход.
За сравнение, в настоящия програмен период 2021 – 2027 г. за политика по сближаване за страната ни са заделени 11 млрд. евро.
Следващата финансова рамка на Блока трябва тепърва да бъде одобрена, след което разпределението на 22-те милиарда евро по конкретни програми и инструменти в България ще стане ясно чрез Националния партньорски план и оперативните програми, които трябва да се разработят до 2028 г.
Полша ще получи над 123 милиарда евро европейски средства, което я прави най-големият бенефициент сред всички държави членки.
От предложения бюджет на стойност 2 трилиона евро, близо половината – 865 милиарда евро, или 48% – е запазена за национални и регионални планове за партньорство. Фондовете ще подкрепят широк спектър от области на политиката, включително регионално развитие, подкрепа за селските и крайбрежните райони, управление на границите, социална политика, продоволствена сигурност, миграция и вътрешна сигурност.
Предложението на Европейската комисия обаче предизвика критики от Европейския парламент особено заради планираните съкращения на средствата за сближаване и селско стопанство. Разходите по тези стълбове ще намалеят от 387 милиарда до около 300 милиарда евро, което предизвика съпротива от ключови политически фракции.
В допълнение към националните разпределения, държавите членки ще имат достъп и до други бюджетни линии, като например Фонда за конкурентоспособност на стойност 450 милиарда евро, насочен към иновации, инвестиции в устойчивост, сигурност, отбранителна промишленост и космически технологии.