Конкуренция на балансиращия пазар: ЕСО вече е част от PICASSO
Засега българският системен оператор е изолиран физически от останалите членове на европейската платформа и цените ще се определят само от вътрешния пазар

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Електроенергийният системен оператор (ЕСО) успешно се присъедини към европейската балансираща платформа PICASSO. Българският системен оператор е първият в Югоизточна Европа, свързан към платформата, а това е важно, тъй като страната ни няма достатъчен обем от генериращи мощности с маневреност, които да отговарят на спецификите на дългосрочните пазарни сегменти и от там идват проблемите с балансирането.
Като част от PICASSO ще се повиши конкуренцията при предлагането на балансираща енергия и всеки търговски участник ще може да се възползва от по-ниските нива, които се очаква да бъдат предложени.
Как работи PICASSO?
Европейската платформа е фокусирана върху трансграничния обмен на балансираща енергия от активирани резерви за автоматично вторично регулиране на честотата и обменните мощности (aFRR). В международния проект PICASSO участват 26 оператора на преносни системи, част от Европейската мрежа от оператори на преносни системи за електроенергия (ENTSO-E).
Платформата PICASSO осигурява общи правила при активирането на балансираща енергия от автоматично вторично регулиране на честотата и обменните мощности за всички свързани оператори на преносни системи.
Една от ключовите промени, която ще настъпи след присъединяването, е методът на ценообразуване на балансиращата енергия. Платформата ще събира и подрежда според предложената цена всички налични оферти за балансираща енергия от aFRR и ще се изготвя общ приоритетен списък (CMOL). Работата на европейската балансираща платформа оптимизира в рамките на трансграничния обмен активирането на балансираща енергия между отделните контролни блокове в синхронната зона на Континентална Европа, като се вземат предвид наличните преносни способности.
ЕСО няма електрическа граница със съседни страни
Към настоящия момент обаче ЕСО няма обща електрическа граница с оператори на преносни системи, които участват ефективно в проекта. До присъединяването към платформата на поне един преносен оператор от съседните на България страни няма да има реален обмен на балансираща енергия от автоматично вторично регулиране на честотата и обменните мощности (aFRR). Поради тази причина формирането на маргиналната цена за България, използвана като ценообразуващ фактор в Методика за определяне на цени на балансираща енергия, ще продължи да се определя от активираните местни източници на балансиращи услуги.
ЕСО допълва, че присъединяването към европейската балансираща платформа PICASSO е ключова стъпка в процеса по изграждане на устойчив и ефективен единен европейски енергиен пазар. По план през юни операторът трябва да се свърже и с още една платформа за балансираща енергия – MARI.
С успешното свързване към платформата PICASSO Електроенергийният системен оператор на България изпълнява законовите си задължения, произтичащи от член 21 от Регламент (ЕС) 2017/2195 на Европейската Комисия от 23 ноември 2017 г. относно установяване на насоки за електроенергийното балансиране.