Крайният срок за плащане на данъци прати бюджетния излишък над 1 млрд. лв.
Само за месец той се е удвоил благодарение на постъпленията в хазната

Снимка: Economic.bg/Архив
Бюджетният излишък през юни се е удвоил до 1.16 млрд. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. През месец май превишението на приходите над разходите беше с 605 млн. лв.
МФ отчита голям излишък през юни – 555 млн. лв., което според ведомството се дължи основно на по-високите постъпления във връзка с крайния срок (30 юни) за подаване на годишната данъчна декларация за 2021 г. по Закона за корпоративното подоходно облагане, съответно и за внасяне на корпоративен данък, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия и на данък върху дейността от опериране на кораби.
Положително влияние върху ръста на приходите оказват и постъпленията от косвени данъци, помощите (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) и други.
Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:
Приходите, помощите и даренията по КФП към юни 2022 г. се очаква да бъдат в размер на 28.2 млрд. лв. (49.3% от годишния разчет) и нарастват с 3.5 млрд. лв. (14%) спрямо отчетените за същия период на 2021 г. Данъчните и неданъчните постъпления по КФП нарастват номинално спрямо юни 2021 г. с 3.3 млрд. лв., а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) - със 161 млн. лв.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към юни 2022 г. са в размер на 27 млрд. лв. (42.9% от годишния разчет). За сравнение, разходите по КФП за първото полугодие на 2021 г. бяха в размер на 24.6 млрд. лв.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към края на юни от централния бюджет, възлиза на 813 млн. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.