КРИБ с национален проект за квалифициране на кадри
България не може да разчита само на вноса на кадри, обяви изпълнителният директор на организацията Евгений Иванов

© ECONOMIC.BG / Economic.bg/ Красимир Свраков
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) стартира национален проект за повишаване на квалификацията на работната ръка в България. Проектът, включително конкретните задачи и цели по него, бе представен на специална пресконференция днес.
„Вчера с вицепремиера по икономическата и демографската политика Марияна Николова обсъдихме вноса на работници от страни, които не са членки на ЕС. Това обаче е само един от вариантите, които могат да решат проблема с недостига на кадри в България и най-вече на висококвалифицирани такива“, обясни изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов.
След въпрос на репортер от Economic.bg той обясни, че резултати се очакват не просто в отделни икономически сектори, а на българския пазар на труда като цяло, във всеки един бранш. Почти всички компании, членуващи в КРИБ - най-голямата работодателска организация в България, вече са заявили, че са готови да участват в проекта. „Реакцията им бе мълниеносна, всички са готови да помогнат на каузата ни“, добави Иванов.
Бизнес организацията не е сама в начинанието си. В него ще ѝ помогнат Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
„Предстои да разберем как точно ще участваме в новия проект. Срокът му е много кратък, но ние знаем, че имаме нужния експертен потенциал, за да допринесем за изпълнението му“, коментира вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов.
Координаторът на проекта обясни, че неговото създаване и стартиране е продиктувано от негативните демографски тенденции, изразяващи се в застаряването на работната ръка в страната, от засилващото се текучество в бизнеса, включително миграцията към западноевропейски страни. Предизвикателство е и все по-голямата цифровизация на работните процеси, която налага адаптиране на уменията на служителите.
Проектът си поставя две специфични цели – работната среда във всяка една българска компания да стане по-съобразена със специфичните възрастови потребности на различните поколения служители, както и хората над 54-годишна възраст да имат по-големи възможности за работа.
Ще бъде създаден изцяло нов модел за управление на човешките ресурси, с цел развитие на устойчив социален капитал. Чрез предвидения по проекта нов модел за управление на човешките ресурси ще се цели да се постигне подобрена мрежа за достъп на човешкия капитал в предприятията до ресурси за развитие, като професионална информация, юридическа информация, подкрепяща психологическа среда, здравна култура, сигурност на работната среда.
От своя страна развитият социален капитал (квалифицираните кадри) ще доведе до ефективно решаване на проблеми в работния процес, споделяне на знания, подобряване на професионалното ниво. Това ще стане чрез взаимно обучение, социално поведение, ангажираност към работния процес, доверие към работодателя, психологическа сигурност и като резултат – по-добро индивидуално и организационно представяне, оптимизиране на възможностите за работа на всяка възраст и вследствие на това – повишаване на продуктивността на предприятието.
По проекта първо ще бъде проведено комплексно проучване на състоянието на работната среда и човешките ресурси в България и анализ на резултатите от допитването. Сред това ще бъдат организирани различни фокус групи, които да обсъдят как да се решат проблемите, които бъдат установени. Ще бъде организиран и 3-дневен дискусионен форум с международни експерти, на който също ще бъдат обсъдени резултатите от допитването.
Сред всички обсъждания ще бъде създаден новият модел за управлението на човешките ресурси и ще бъде въведен на практика. Също така ще бъдат предложени мерките, чрез които работната среда да бъде съобразена с потребностите на различните поколения служители. Не на последно място ще бъде създаден информационен масив и електронно съдържание за комуникация и консултации.
В проекта на КРИБ ще участват около 3000 заети лица от минимум 200 компании от 6-те основни региона на България. Сред основните цели ще е подобряването на колективните трудови договори в поне 3 български предприятия.
Проектът „Разработване на нов модел за управлението на човешките ресурси с цел развитие на устойчив социален капитал“ се финансира по европейската Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 и е стартирал на 1 октомври 2019 г. Той ще се изпълнява от бенефициента КРИБ в рамките на 3 години. Бюджетът на проекта е 1.7 млн. лв., като националното съфинансиране по проекта е 248 хил. лв., а финансирането от страна на Европейския социален фонд е в размер на 1.4 млн. лв.