Къде и колко данъци плащат международните гиганти? Въпросът пак е на фокус
В САЩ се обсъжда механизъм за повече прозрачност, но акционерите са против

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Международните компании са притиснати да оповестяват публично какви данъци плащат във всяка страна. Това може да ограничи възможността им да избягват плащането на данъци и да намали рисковете от вредни спорове с местните власти, твърдят активисти, които настояват за повече прозрачност.
Групи от инвеститори и активисти търсят подкрепа за повишена данъчна прозрачност на годишните събрания на акционерите на няколко от най-големите американски компании.
Инвеститорите трябва да знаят колко близо до линията са корпоративните данъчни стратегии, за да могат да преценят какъв риск са готови да поемат“, каза Иън Гари за Financial Times, изпълнителен директор на Коалицията за финансова отчетност и корпоративна прозрачност в САЩ.
Активистите бяха подкрепени от законодателни ходове в Австралия и Европейския съюз, за да наложат компаниите да разкриват повече данъци на ниво държава, въпреки че някои от най-големите групи за управление на фондове в САЩ продължават да се противопоставят на идеята. Подобна прозрачност, казват тези критици, отваря компаниите за враждебен контрол, който в крайна сметка може да доведе до увеличаване на техните данъчни сметки по целия свят, в ущърб на акционерите.
Коалицията за първи път съсредоточи усилията си върху технологичните компании през 2022 г., в резултат на противоречия за това как тех гигантите пренасочват печалбите си към юрисдикции с ниски данъци. Групата разшири кампанията си тази година към петролната индустрия.
Oxfam America, член на коалицията, представи предложения на акционерите в ExxonMobil, Chevron и ConocoPhillips за въвеждане на данъчно отчитане по държави, като каза, че „избягването на данъци е ключов двигател на неравенството“ и „икономическите предизвикателства увеличиха загрижеността на правителствата относно избягването на корпоративни данъци“.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие изисква компаниите да разкриват плащанията по държави за споделяне между данъчните власти, но тази информация не е публична.
Най-големите мениджъри на активи в света се противопоставиха на публичното оповестяване, а BlackRock и Vanguard, чиито фондове за проследяване на индекси притежават големи дялове в повечето регистрирани компании, гласуваха против предложенията за данъчна прозрачност в Amazon, Microsoft и Cisco Systems миналата година.
Темата бе обсъждана и по време на консултативен панел за инвеститори към Комисията за ценни книжа и борси на САЩ през декември. Един член предположи, че оповестяването ще доведе до допълнителни данъци, които биха навредили на възвръщаемостта на акционерите, но друг каза, че акционерите вече са изложени на риск от данъчни спорове - просто без да знаят къде могат да избухнат.
Петролните компании Shell и Hess са сред малкото, които доброволно разкриват данъчни плащания по държави. Активистите казват, че изискването не е тежко, тъй като САЩ вече изискват от компаниите в добивната промишленост да разкриват поне данъчни плащания за всеки проект.
Европейския съюз започна от тази година да изисква от мултинационалните компании да разкриват данъчни плащания в страните членки и в определени данъчни убежища, докато австралийското правителство в четвъртък представи проект на законодателство, което ще изисква пълно отчитане за всяка държава.
Най-високото ниво на подкрепа от акционерите за предложение за отчитане по държави беше в Cisco през декември, където 27% от акционерите гласуваха в подкрепа.