Накъде потече спреният от „Газпром“ газ за Австрия?
Руската компания изпомпва дори по-големи количества през станция „Суджа“, но никой не признава накъде отива
Доставките на руски газ за Австрия бяха спрени на 16 ноември, както „Газпром“ обеща. Прекъсването беше потвърдено от австрийския регулатор E-Control, но изглежда количествата са пренасочени към други европейски клиенти, които засега остават неясни.
До прекратяването на доставките за Австрия се стигна, след като енергийната компания OMV спечели международния арбитраж по иск на стойност 230 милиона евро, който заведе срещу „Газпром“ заради намалените доставки през 2022 г. Съдът призна, че когато руският газов монополист е спрял доставките по маршрута през Германия, е нанесъл щети на Австрия. Сега OMV има право да получи компенсация, като вземе руски газ и не го плати.
„Газпром“ очаквано не иска да губи пари и спря изпомпването в тази посока.
Експертите очакваха, че газовият поток ще намалее драстично след това, но реално тръбата продължава да е пълна. Руската компания изпомпва 42 милиона кубически метра на ден през станция „Суджа“ и дори леко увеличава обема до 42.4 милиона кубически метра.
Кой купува австрийския газ?
След прекратяването на доставките за Австрия „Газпром“ все още има няколко други клиенти в Европа. Това са Унгария, Сърбия и Словакия. Транзитно част от количествата през тях преминават и към Молдова и Италия.
Страните от Източна Европа обаче не признават да са купили предназначените за Австрия количества. Словашката държавна компания SPP потвърди, че продължава да купува руски газ. Те обаче категорично отхвърлиха предположението. Братислава напомня, че и други компании купуват руски газ:
Все още има голям интерес към този газ в Европа“.
Словашкият регулатор потвърди, че транзитните доставки за Австрия не са се увеличили – те вече са 17% по-ниски от предишните дни през ноември. SPP също не е доставяла повече за Чешката република, отколкото през предходните дни.
Технически Унгария можеше да закупи повече, въпреки че страната на Виктор Орбан получава газ не по украинския маршрут, а през Турция. Но и унгарските фирми не потвърждават да са получили газа, иначе предназначен за Австрия.
Остават Сърбия и Италия.
Reuters съобщи, че по тяхна информация „Газпром“ е успял бързо да препродаде австрийските обеми, най-вероятно чрез посредници. Цената на тръбопроводния газ в Европа все още е по-ниска от LNG. Тъй като руският газ не е под санкции, крайните купувачи можеха да го закупят чрез спот търговия, като произходът му не се уточнява.