Libra накара ЕС да мисли за собствена криптовалута
Блокът иска да бъде създаден общ подход към криптовалутите, както и забрана на твърде рискови проекти

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да обмисли създаването на своя публична дигитална валута. Това се казва в проектодокумент на Европейския съюз (ЕС), видян от Reuters. Призивът идва няколко месеца, след като Facebook обяви плана си за създаване на собствена криптовалута (Libra) и се сблъска с враждебност от страна на глобалните регулатори.
Компанията, стояща зад най-голямата социална мрежа в света, обяви амбициозния си план през юни и заяви, че иска да даде старт на Libra в началото на 2020 г. Последваха разгорещени коментари от редица страни, включително на регулатори и правителства. През септември Франция и Германия се обявиха против криптивалутата на Facebook в Европа с мотива, че тя може да дестабилизира финансовия сектор.
Тогава обаче се настоя за изграждането, първо, на съвременна регулаторна рамка, адекватна на криптовалутите, и, второ, на публична алтернатива на Libra.
В документа на ЕС се призовава именно за разработването на общ подход към криптовалутите, както и за евентуалната забрана на твърде рискови проекти. Той може да бъде приет от министрите на финансите на блока още следващия месец. Особено важна е точката за регулирането на криптовалутите, които се нормирани само в някои държави и то частично.
„ЕЦБ и другите централни банки на ЕС биха могли да проучат възможностите и предизвикателствата пред издаването на дигитални валути от централната банка, включително като разгледат конкретни стъпки в този смисъл“, се казва в проекта, подготвен от финландското председателство на ЕС.
Цифрови алтернативи като Libra биват определяни като stablecoins (стабилни монети) и се подкрепят от традиционни валути и други ценни книжа. За разлика от тях bitcoin не е такава. И двата вида обаче се определят като криптивалути.
Банката трябва да „повиши“ мисленето си в посока създаване на публична цифрова валута, каза през септември Беноа Куор, член на борда на ЕЦБ.
Най-амбициозната версия на проекта гласи, че на потребителите може да се позволи да използват електронни парични средства, които ще бъдат директно депозирани в ЕЦБ, без да са необходими банкови сметки, финансови посредници или клирингови контрагенти. Всички те сега са нужни за обработка на цифровите плащания. Банките обаче може да се противопоставят на идеята.