Лидерите на ЕС не постигнаха съгласие за членството на Македония
Франция провали започването на същинските преговори, заяви дипломат

© ECONOMIC.BG / pixabay
За трети път в рамките на 16 месеца европейските министри не постигнаха съгласие дали да се започнат преговори за присъединяване на Албания и Македония към Европейския съюз – главно заради Франция, пише европейската редакция на Politico.
„За съжаление Съветът не взе единодушно решение. Съжалявам за това“, каза Тити Тупппурайнен, финландският министър по въпросите на ЕС. Той добави, че предстои въпросът за присъединяването на Македония и Албания към общността отново да бъде обсъден по време на срещата на върха тази седмица.
Въпреки провалът на преговорите Тупппурайнен, заяви, че все пак мнозинството е подкрепило започването на същинските преговори. И според него лидерите на ЕС ще вземат положително решение.
Комисарят по разширяването на ЕС, Йоханес Хан, заяви, че не иска да обвинява никого за провала, но няколко пъти подчерта, че „това не е момент на слава за Европа“, добавяйки, че всяко по-нататъшно отлагане може да навреди на доверието към Съюза на Балканите. Хан отбеляза също, че положителното решение на срещата на върха на лидерите на ЕС просто ще означава зелена светлина за започване на преговори за присъединяване, които отнемат години.
„Франция беше единствената страна, която се противопоставя за Северна Македония“, заяви дипломат пред изданието. Друг обвини Париж, че „се държи така, сякаш сме в света след Brexit, където смятат, че могат да взимат всички решения“.
„Много сме разочаровани, че очевидно няма да успеем да изпълним това, което сме обещали вече няколко пъти, което е началото на преговорите за присъединяване със Северна Македония и Албания“, каза германският министър за ЕС Майкъл Рот пред репортери.
Това, което Париж иска, е да преразгледа „самия процес на разширяване преди да го отвори, тъй като процесът на преговори е много легален и бюрократичен, ние отваряме и затваряме глави една по една, без реална видимост“, уточни един от дипломатите.
Мнозина от дипломатите в ЕС са ядосани, че балканските страни не получават възнаграждение за упорития си труд. Северна Македония например изигра важна роля за спиране на потока от търсещи убежище, пресичащи Балканите по време на миграционната криза през 2015 г. и успя да постигне споразумение с Гърция за промяна на името.