„Лукойл“ вече търси купувач за рафинерията в Бургас
Към нефтохима има интерес, коментира финансовият министър Асен Василев

Руският петролен гигант „Лукойл“ е започнал процеса по продажбата на рафинерията си в Бургас. Това става ясно от думите на финансовия министър Асен Василев пред международното издание Financial Times.
За желанието на компанията да напусне българския пазар след изтичането на дерогацията за внос на руски петрол по море през октомври 2024 г. се говори отдавна, но досега информация от официални представители на правителството нямаше.
Сега Василев казва, че „натискът на правителството върху руските компании също е накарал „Лукойл“ да започне процеса по продажба на най-голямата си петролна рафинерия в Югоизточна Европа“, пише FT.
Вероятно има икономическа полза от смяната на собствеността върху рафинерията“, каза той пред Financial Times. „Имаме индикации за интерес.“
Правителството не участва в продажбата на рафинерията, която доставя на международни клиенти повече от половината си продукция, включително важни доставки на дизелово гориво за Украйна в началото на руската инвазия.
Но Василев допълва, че София ще прилага поредицата от наказателни мерки, докато "Нефтохим Бургас" не смени собствеността си.
В действителност България, като една от най-уязвимите страни в Европа по отношение на руското икономическо и политическо влияние, напоследък предприе много мерки за промяната на курса.
Една от стъпките беше прекратяването на концесията на пристанище „Росенец“ като договорът с „Лукойл“ беше скоростно прекратен на основание Закона за изменение и допълнение на Закона за ограничителни мерки срещу Русия във връзка със ситуацията в Украйна.
Според анализ на Центъра за изследване на демокрацията
В крайна сметка, без възможност да внася руски петрол на преференциални цени и да го използва за получаване на монополни печалби, „Лукойл” вероятно ще се опита да се освободи от активите си, както направи вече с рафинерията в Сицилия“.
Експертите от ЦИД допълват, че от години „Лукойл” обмисля продажбата на дружествата си в Румъния, Молдова и България, но политически гарантираният му доходоносен пазарен дял в региона оправдава продължаването на дейността му.
Дерогацията, която страната ни получи за вноса на руски петрол по море, трябваше да действа до края на 2024 г., но парламентарните групи на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС през лятото поискаха премахването ѝ да се форсира, след което трябваше да бъде направен анализ как това ще се отрази на пазара. Така, в края на септември Народното събрание разреши на бургаската рафинерия да работи с руски петрол до 1 октомври 2024 г. като нефтохимът ще трябва да намалява поетапно количествата на сорт "Уралс" през този период.
И въпреки че през септември руското дружество предупреди, че отказ от внос на руски нефт заплашва работата на рафинерията, то няма и месец по-късно "Лукойл" казва пред премиера Николай Денков, че ще изпълни ангажимента си и ще премине работа на неруски петрол.