Люксембург е помагал на McDonald’s да укрива данъци
Все повече американски компании се възползват от условията във Великото херцогство

Люксембург
е позволил веригата за бързо хранене McDonald’s да не
плаща корпоративен данък върху печалбата на всички свои европейски франчайзи,
които през 2013 г. са били в размер на над 230 млн. евро. Това посочва
Европейската комисия в документи за разследването на случая, цитирани от в.
Financial Times.
Въпреки че не плаща данъци, компанията получава възнаграждения за ноу-хау и брандиране от ресторантите на веригата в Европа и Русия. McDonald’s е получила от Люксембург 2 данъчни решения от 2009 г. Според първото Люксембург освобождава от данъците компанията при условие, че „приходите са декларирани и са обект на данъци... в САЩ“.
Въпреки това McDonald’s е поискал преразглеждане на решението. „Няма... изискване, че другата страна по договора (САЩ) ефективно облага с данъци този приход“, посочва съветник на веригата за хранене. Тази писмена молба е била приета от Люксембург.
ЕК разследва отношенията между McDonald’s и Люксембург за евентуална злоупотреба с данъчни договори и неправомерна държавна помощ. В началото на разследването през декември миналата година комисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер посочи, че „целта на договорите за двойно данъчно облагане между страните е да се избегне двойното облагане – не да се узакони двойното нетаксуване“.
Брюксел има властта да принуди Люксембург да възстанови неплатените данъци. От своя страна градът държава, както и McDonald’s, отхвърлят обвиненията.
Американски мултинационални компании все повече използват Люксембург като нискоданъчен вход към Европа. Приходите на американски компании в Люксембург са нараснали от 18% от БВП през 2004 г. до 127% през 2010 г.
Въпреки че ЕК разглежда редица данъчни споразумения в Европа, включително и такива на компаниите Apple, Amazon и Starbucks, обвиненията по делото с McDonald’s са първият опит да се потърси отговорност на държава.