Малинов спира разширението на „Чирен“ заради разследването на Европрокуратурата
Служебният министър на енергетиката, който е готов да остане и в друго правителство, обвини „външни интереси“ за европроверката в „Булгартрансгаз“
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заподозря външни интереси, които искали да забавят разширението на газохранилището „Чирен“. Но вместо да защити ключовия за България енергиен проект, който е започнат при неговото управление на „Булгартрансгаз“, сега, в последните дни (може би) на своето министерско управление, той решава да го спре.
А това решение, обявено на специален брифинг в сряда, идва само ден, след като стана ясно, че Европейската прокуратура претърсва офисите на „Булгартрансгаз“ заради съмнения в злоупотреба с европейски средства именно по линия на разширението на "Чирен". За изпълнението на този ключов проект, който сега ще се забави незнайно колко време, Европейската комисия даде безвъзмездно финансиране в размер на 78 млн. евро.
В крайна сметка стана ясно, че обект на проверката е една от обществените поръчки по проекта – за подземната част, която включва сондажите на газохранилището. Изпълнител на проекта е консорциумът „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“, в който начело е „Главболгарстрой“. Другите участници в обединението са казахстанската „ТОО Пи Ем Лукас“, турската Botas Pipeline Services и Минно-геоложкият университет с фирмата „Мингеоуниверс Инженеринг-Нис-Мгу“. Поръчката е за 221 млн. лв. и е за проектирането, доставката на необходимите материали и изграждането на сондажи за разширението на „Чирен“. Договорът по нея беше подписан през пролетта на 2023 г. именно от Владимир Малинов като изпълнителен директор на "Булгартрансгаз", която ръководи проекта.
Основание за проверката е сигнал на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ), депозиран в началото на 2024 г. Малинов обаче е категоричен, че имайки предвид важността на проекта за региона трябва да се погледне „цялата геополитическа маркорамка, в която се развива този проект и моментът, когато е подаден този сигнал“.
Тази обща геополитическа рамка, надявам се в рамките на проверката, да бъде разгледана възможността от потенциален външен интерес за забавяне на този проект. В целия този процес, в който България върви напред“, каза той.
На въпрос кой би имал интерес от спирането на проекта, Малинов отговори, че е логичен и лесен въпрос.
Считам, че вие сами бихте могли да си отговорите на това кой има интерес да не се диверсифицира България и да няма сигурност от доставките си, предвид зависимостта ѝ в предходни периоди от конкретни източници и доставки на природен газ“.
Министърът вероятно има предвид Русия, тъй като страната ни допреди няколко години беше на 97% зависима от доставките на руски газ.
По визирания договор все още няма извършени строителни дейности, няма предявени искания за плащания, няма извършени плащания и няма възможност за нанесена финансова щета към дружеството, обясни още той. Има обаче извършено авансово плащане и то на 100% е обезпечено, допълни той.
Същата поръчка е била обект на проверка през 2024 г. и от Агенция за държавна финансова инспекция (АДФИ), но тя не е установила нарушения.
Малинов допълни, че „адмирира проверката“ и на Европейската прокуратура е оказвано пълно съдействие.
Аз съм спокоен и уверен, че при един обстоен анализ резултатите ще докажат взетото техническо решение за реализацията на проекта“, категоричен е Малинов.
Ресорният министър се надява всички процесуални действия да бъдат завършени в най-кратки срокове, за да няма забавяне на проекта.
Той коментира и участието си в бъдещия служебен кабинет на Горица Грънчарова–Кожарева. Тази седмица Малинов ще се срещне с нея и ако получи предложение да остане на поста си ще го приеме.