Мебел стил с грижа за хората
Историята на една семейна компания, която управлява три завода и със своите 630 души персонал произвежда продукция за 25 пазара
Производството на мебели за нас е приключение, което не приключва, а постоянно ражда емоции. Затова нашето мото е „Мебели с емоция. Това казва Десислава Данева, съсобственик и търговски директор на „Мебел стил“ - най-големия производител на мека мебел в България.
Трите завода на компанията не отстъпват на своите западни конкуренти. Българският пазар за тях е най-силният поради високите транспортни разходи по суша, които след пандемията силно са нараснали.
Компанията е семейна. Нейният основател е предал управлението и собствеността на двете си деца Иво и Десислава, израснали във фирмата и извървели пътя от най-ниското стъпало до върха. Той обаче все още държи изкъсо целия бизнес в ролята на управител.
Началото
„Аз съм вече 30 години в това предприятие и продължавам да се чувствам надарен и надъхан, - уверява инж. Илко Илиев, основател и управител на „Мебел стил“. - Първите матраци съм ги кроил на пода в хола. Преди това тапицирах кожени врати, карах такси, бях дистрибутор на принтери, работех и като капитан на кораб… Но с брат ми привлякохме няколко работници и започнахме със символичен стартов капитал – от нулата, в база под наем, с направена машина. Наехме бивш цех за каруци и пейки. Постепенно започнахме да нарастваме. Още първия месец удвоихме капитала, но малките пари бързо се въртят. По онова време се оказа, че има ниша за матраци“.
Трикракото столче
Сега компанията има три завода за производство на мека мебел – завод в Търговище, открит през 2008 г., после през 2015 г. отваря производството в с. Макариополско до Търговище, най-новият е в Попово и е заработил през 2017 г. „Това е идеята на трикракото столче, което не се клати. Заводите в Макариополско и в Търговище са свързани, работят във верижен принцип и ако единият потъне – потъва и другият. Заводът в Попово е самостоятелен като работа, той е балансьор за компанията. Там, освен мека мебел, се произвеждат и матраци“, обяснява Илко Илиев и уточнява, че около 90 са продуктите към момента и се продават в над 25 държави. В „Мебел стил“ кръговата икономика е в действие, защото всеки отпадък намира ново приложение и дори остатъците от дунапрен се влагат в облегалки и декоративни възглавници.
Без посредници
Големият възход идва, когато започват да работят с Китай. Тогава елиминират всички посредници в търговията с материали: „Търговците управляваха процеса, но и това време отмина, след като преди десетина години привлякохме китайски партньори, които да ни снабдяват с материали. С тази стъпка почти двойно падна цената на материалите, но не само за нас, а и за другите производители на мека мебел в България, тъй като ние не бяхме егоисти“. За да подпомагат колегите си от бранша, създават фирмата "Ем Ес трейдинг". Тя продава материали за мека мебел в цялата страна и предлага иновативни способи за работа. Така материалите поевтиняват и българските фирми стават по-конкурентни на външните пазари.
Развойна дейност
„Мебел-стил“ е една от малкото компании в бранша със собствено развойно звено, което създава моделите. Всеки диван е с около 200 страници документация. Между 7 и 10 хил. евро струва една такава разработка. Успешни са 2-3 от 10 модела. Всеки пазар си има спецификите – на модели, платове, цветове, форми. Затова в „Мебел-стил“ са разбрали колко е важно да се работи и с клиентите. Компанията има добре изградена система за производство, която дава еднаквост на качеството в трите завода. Инвестирани са много средства в техника, но самото производство е твърде трудно и е с 12 отделни звена, които трябва да работят в пълен синхрон. Само три от тях са автоматизирани, всичко друго е ръчен човешки труд и няма технологичен сценарий това да се промени.
Пазарът диктува
През „Мебели Виденов“ си осигуряват присъствието на българския пазар. „Като производител стигнах до извода, че трябва да имаме най-добре продавани продукти, което означава поне 1000 броя от един вид на българския пазар, и в последните години такива са шест модела. С разумен бюджет трябва да създадем продукт, отговарящ на доброто качество, скорост на производство и доставка, но и като начин и удобство на използване в дома“, посочва инж. Илко Илиев. По негови думи „Мебел стил“ е еталон за ценообразуване. Компанията не надценява новите си модели и затова много фирми се отказват да ги имитират, тъй като не са в състояние да постигнат тяхната цена. Големият проблем на пазара на мебели е липсата на информираност на потребителите. Диванът в България е рядко купувано изделие. Търси се по-ниската цена, зад която стои и по-ниско качество на вложените материали, което клиентът няма как да различи. Но от вложените в изделието материали зависи неговият комфорт.
Търговците у нас и в чужбина продават под своята търговска марка, затова „Мебел стил“ не създава краен бранд, разпознаваем от клиентите.
Отношения и организация
Характерни за тази компания са високата моралната отговорност и социалната ориентация. „При нас работят много семейства и тук всички сме едно семейство“ – коментира Десислава Данева. Фирмата има „военна“ управленска структура, все пак нейният основател е бивш капитан на кораб. Със собствени средства са финансирали проект за управленска устойчивост на екипите. С друг проект са подобрили управлението на по-ниско ниво. Консултант е помогнал да създадат алгоритъм за по-правилно разпределение на фонд „Работна заплата“. Така постигат диверсификация в заплащането и най-добрият тапицер получава над 3 хил. лв. заплата, а други – заработват едва 1000 лв. Въпросът е в мотивацията на хората.
Основателят на „Мебел стил“ инж. Илко Илиев и неговата дъщеря Десислава Данова, която е съсобственик и търговски директор на компанията
Социални придобивки
Над 20 нестандартни социални практики се прилагат в „Мебел стил“. Така с десни средства правят леви политики. Дотират храненето и всички работници може да обядват срещу 50 ст. дневно. Над 20 трудоустроени работят при тях. В трите завода има лекарски кабинети с общо трима фелдшери и един лекар. Извършват и платени медицински прегледи, които не са обект на ангажиментите, вменени от службите по трудова медицина. Осигуряват безлихвени заеми за работниците, за да не ползват бързи кредити. Преди седем години откупили всички такива спасяеми задължения на хора от компанията. Оттогава насам работниците и служителите урегулират харченето си, подобряват своята финансова култура и от 80, които са имали нужда от спешен заем, сега са едва 5-6 души. Работниците имат карти, с които влизат в завода, като тази карта им предлага 12 услуги в града с намалени за тях цени. Те имат работно облекло под наем, плащано от работодателя на друга фирма. Поддръжката става от външния доставчик, който пере това облекло, глади го и при нужда го ремонтира. За всеки голям празник по правило има подаръци и изненади. За 25-годишнината на завода всички 740 работници получили 32-инчов плазмен телевизор, надписан с тяхното име. За Нова година в трите завода чрез томбола подарили 3 автомобила, 3 хладилника и 3 перални, но едно от условията за участие в нея е високата производителност. Имат и фонд „Помогни на колега“, който разчита основно на дарения от всички работници и служители. На колега от Попово, който си счупил крака, отпуснали 42 хил. лв., за да го спасят от ампутация.
Дисциплина
Инж. Илко Илиев управлява фирмата с няколко имейла през смартфона: „Така зная с каква армия разполагаме и какво сме произвели в края на деня. Всеки ден резултатите се анализират и се поставят цели. Всяка сутрин пристигат имейли за наличния персонал в заводите. Ако се окаже, че има човек в неизвестност, той се търси“. Поради процедурата да издирват своите хора и да се грижат за тях, преди време с много перипетии помагат на човек от предприятието да оживее след инсулт.
Човешките ресурси
През миналата година е апогеят на компанията по отношение на хората – те достигат 740 души. Сега са около 630 човека. Това намаление се оказва здравословно, той като целият фонд „Работна заплата“ се пренасочва съм наличния персонал, а отстъп от производството почти няма.
Проблемът с кадрите обаче е огромен. Обучават ги сами, при наемането най-квалифицирани се оказват шофьорите. Млади хора имат и в трите завода, но тъй като повечето от младежите са обезпечени финансово от своите родители, те по думите на инж. Илиев не искат да работят. Големият проблем идва и от т. нар. „Европейска борса“ - „вратичка в закона“, която позволява на хора, работили за кратко в EC, когато се върнат у нас и се регистрират в бюpoтo пo тpyдa, да получават европейския си доход. Така все повече хора избират тази схема, развита и превърната от някои в „бизнес“. Тази практика оставя все повече български предприятия без нужната работна ръка.
Професионалното образование
Дуалното обучение дава професия, но родителите предпочитат децата им да учат в гимназии. Професионалните училища на този етап се развиват по трудно заради по-слаб интерес. За да има дуални паралелки, бизнесът 2-3 г. по-рано трябва да даде заявка в МОН. По-малките фирми не са в състояние да планират 3 години напред и това изискване ги плаши да поемат такъв ангажимент. А дуалното обучение дава шанс на учениците веднага след завършването си да имат адекватна реализация на пазара на труда.
Мерки след големия пожар
Преди 3 години и половина заводът в Търговище се запалва. Изгаря неговият голям склад с материали. Пряката щета е около 3 млн. лв., а непряката – около 4 млн. лв. Но още в нощта на пожара решават да купят съседния завод, за да може производството да продължи. „Това беше нестандартно решение и много смела моя постъпка, подкрепена от екипа“. След този инцидент само за две седмици възстановяват производството. Сега наново е изграден склад за материали с товарни системи. В трите завода вече има противопожарни системи от най-висок клас. Обучили са противопожарни мобилни групи. Вече имат и специален резерв от вода за евентуален авариен случай.
Израстване
Собствениците на „Мебел стил“ дават възможност за кариерно израстване. Един от най-добрите примери е Мехмед Мизинов, започнал от най-ниското ниво и стигнал до оперативен директор на Завод 1 в Търговище. В предприятието е от 15 г. Работейки, завършил Лесотехническия университет. Ето как изглежда стилът на управление през неговия поглед: „ От всичко си извличаме поука, гледаме напред, развиваме се и растем. Вкарваме иновации, инвестираме в хората и в нови машини и постоянно намираме нови възможности“.
Енергийната ефективност
Мебелното производство е енергоемко, затова енергийната ефективност е във фокуса на „Мебел стил“. През 2022 г. заменили цялото осветление в трите завода с LED осветителни тела. Инвестицията заедно със соларните панели за производство на собствена енергия възлиза общо на близо 1 млн. лв. По този начин осигуряват близо половината от необходимата им енергия.
Макар и производството да е много трудно, ръководството на „Мебел стил“ продължава напред и въпреки всички трудности, не спира да развива нови проекти.
В числа
- 3 завода има „Мебел стил“ – в Търговище, Попово и с. Макариополско
- 55+ млн. лв. е общата инвестиция през годините в трите завода на „Мебел стил“
- 500 дивана дневно е общата им продукция
- 630 души работят в „Мебел стил“
Плюс това
Преди 4 г. собствениците на „Мебел стил“ изграждат Завод за пелети в с. Алваново, Търговищко. Той работи изцяло с технологичен отпадък от производството, за разлика от други, които превръщат в пелети ценен дървен материал. Капацитетът е 200 т месечно.
Преди две години вземат решение да направят единствения в България завод за производство на дървени къщи. Теренът е купен, очаква се през ноември-декември машините да пристигнат и скоро след това навият завод в Търговище да заработи. Паралелно с тази инвестиция отново в Търговище създават и най-големия в страната медицинско-естетически център.