Международни организации критикуват българското правителство заради Vera Su
Euronews напомня за забавената реакция в първите дни на аварията и за опасността от изливане на 3300 тона торове край природния резерват „Яйлата“

© ECONOMIC.BG / БТА
Товарният кораб Vera Su, натоварен с повече от 3000 тона азотни торове, се счита за потънал край северното крайбрежие на България. Докато служебното правителство твърди, че той е в стабилно състояние и ситуацията е под контрол, еколози се притесняват за екосистемата в природния резерват „Яйлата“, където е заседнал плавателният съд, пише Euronews в свой анализ по темата.
Природният резерват е дом на много защитени морски птици и застрашени морски видове. Euronews акцентира върху информацията от „Морска администрация“, че корабът не може да бъде спасен и че товарът му вероятно е под вода вече няколко дни.
Опитите за разтоварването на 3300 тона азотни торове досега бяха неуспешни“, пише изданието и допълва, че еколозите са притеснени заради „забавената спасителна операция“.
„Необратими ефекти“ върху екосистемата
Неправителствени организации, включително Greenpeace, изразяват възмущение, че българските власти не са действали няколко дни след инцидента заради спор с турския собственик на Vera Su.
Ние сме възмутени от липсата на ясен план за действие, очевидната небрежност и забавянето на операцията", се казва в изявление на Greenpeace България.
И още – товарът може да причини дълготрайни и необратими ефекти върху екологичния баланс и екосистемата в района. Независим анализ на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките показва, че нивата на азотни съединения са близо до нива, които се срещат в градски канализации. Организацията посочва, че изпускането в морето на 3300 тона азотни торове би било еквивалентно на замърсяване от цялата канализационна мрежа на всички населени места по Черноморието. Единствената разлика е, че то ще е съсредоточено в една точка – района на „Яйлата“.
От това, което видяхме досега, има липса на подготовка, оборудване и липса на план за действие, което считаме за неприемливо.“