Международни финансови пазари: 19 март 2018 г.

Макар да завършиха последния ден от търговската седмица с положителни резултати, на седмична база водещите световни индекси приключиха на червена територия. Причина за това бяха страховете от световна търговска война, започната от налагането на мита от Доналд Тръмп първо върху стоманата и алуминия, а после и върху цял списък от китайски стоки, внасяни в САЩ. Събитията в Белия дом, като отстраняването на държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън преди преговорите с Корея и ситуацията с ядрената програма на Иран едва седмица след подадената оставка на главния икономически съветник Гари Кон, който беше на противоположното на Тръмп мнение относно митата, повлияха негативно, но въпреки това петъчната сесия приключи с положителни резултати на американските пазари.
Индексът на сините чипове Dow Jones нарасна с почти 73 пункта и затвори на 24946 пункта. Широкият S&P 500 нарасна с 0.17%, а технологичният NASDAQ затвори търговията непроменен на 7482 пункта. Европейските пазари приключиха петъчния ден с ръстове, а загубите на седмична база бяха по-малки от тези на щатските.
Немският бенчмарк DAX добави една трета от процента към стойността си и затвори на 12389 пункта, а френският САС – на 5282 пункта с 0.29% повече. Британският FTSE пък се повиши с 24 единици до 7164 пункта. След като Тереза Мей експулсира 23-ма руски дипломати от Великобритания, в неделя Русия отговори със същото, като даде време от една седмица на 23-ма британски дипломати да напуснат страната. Скандалът с отравянето на двойния руски агент Скрипал и дъщеря му обаче не повлияха на вота в Русия и в неделя Владимир Путин бе преизбран за президент за четвърти мандат, като от 1999 г. той е изкарал два 4-годишни мандата като президент, един като министър-председател при Дмитрий Медведев, след което още един като президент. Тогава той промени закона и управлението като държавен глава стана със срок от 4 на 6 години и по този начин неговото управление ще бъде от 1999 г. до 2024 г., когато трябва да приключи и последният му мандат.
На пазара на суровини златото изостана спрямо щатския долар и в края на деня в петък една тройунция от ценния метал се търгуваше за 1313.69 долара, което е спад с 0.21%. Среброто отслабна малко повече – с 0.34% до 16.33 долара за тройунция. При течното злато нещата стояха по по-различен начин. Петролът сорт Брент поскъпна с 1.36% и един барел струваше почти 66 долара, докато цената на конкурента му – щатския лек суров петрол, се покачи с 1.77% до 62 долара.
American Airlines Inc. – Седмична
Американската авиокомпания е част от технологичния индекс NASDAQ и постепенно повишава пазарната си капитализация от 2016 година насам. Формирано е стабилно ниво на подкрепа, като цената на акциите се движи значително над 100 периодната средна. В началото на февруари тя се докосва и в последствие оттласква от 50-периодната средна. Индикаторът MACD е в положителна зона и смятаме, че е удачно влизане в дългосрочна позиция с дел достигане до $59 за акция и дори $60, което би било рекорден връх за компанията.
EUR/GBP – 8 часа
На 8-часова графика на валутната двойка EUR/GBP се вижда, че цената е под 50- и 100-периодните средни и индикаторът на относителната сила е в близост до зона на свръх продажби. При успешен пробив на линията на подкрепа би било подходящо влизане в къса позиция до достигане на нива от 0.8780, 0.8730 и евентуално 0.8680, като това са предходни допирни точки с формираната досега линия на подкрепа. При неуспешен пробив и оттласкване на цената влизане в дълга позиция ще е удачно до достигане на нива от около 0.8900 – 0.8950.
Cocoa – Дневна
На дневната графика на какаото се наблюдава възходящо движение на цената от втората половина на декември насам. Индикаторът Стохастик ни показва, че пазарът е свръх купен и в скоро време мечите настроения ще надделеят. Продажбите биха понижили стойността на какаото първоначално до 23.60% от нивата на Фибоначи при цени от около 2350 и в последствие до 50%, където е и 50-дневната средна в момента.
NASDAQ - 8 часова
След големите разпродажби в началото на годината от февруари насам технологичният индекс се движи във формиран възходящ канал, като миналата седмица дори отбеляза нов рекорден връх. Въпреки това индикаторът MACD ни показва тренд обръщаща конфигурация, която би могла да наложи спад, въпреки че е в положителна територия. Първа ще бъде тествана 50-периодната средна. Ако пробивът е успешен, ще се наложи цената да преодолее линията на подкрепа и 100-периодната, което вече би бил добър мечи сигнал.