Атомното бъдеще на Microsoft: Гигантът ускорява проекта си за ядрена енергия
Технологичната компания търси решение на проблема с огромното количество електроенергия, което консумират дейта центровете и изкуственият интелект

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Добре известно е, че центровете за данни консумират зашеметяващо количество енергия. Смята се, че около 1-1.5% от цялото световно потребление на електроенергия е предназначено за тяхната работа.
Технологичните компании до голяма степен са се съсредоточили върху захранването им с възобновяеми и устойчиви енергийни източници в стремежа си да повишат своята екологичност и да се справят с изменението на климата. Въпреки това увеличеното търсене на енергия, причинено от появата на нови технологии като изкуствения интелект, прави задачата трудна – тъй като само тази област консумира около четири пъти повече енергия от сървърите, използвани за облачни приложения.
Осъзнавайки бъдещия натиск върху своите центрове за данни, Microsoft реши да вземе нещата в свои ръце. В рамките на дни гигантът назначи директор по ускоряване на ядреното развитие и ръководител на проект за създаване на малки атомни реактори. Първо стана ясно влизането в компанията на Ерин Хендерсън, опитен ветеран в енергийния сектор с 13-годишен стаж в Tennessee Valley Authority, която поема директорския пост.
Microsoft е водеща компания в пропагандирането на чисто и устойчиво енергийно бъдеще. Очаквам с нетърпение да допринеса за успеха на екипа за научноизследователска и развойна дейност в центровете за данни“, написа Хендерсън в профила си в LinkedIn.
Заедно с нея Microsoft е наел и ръководител на проект за създаване на малки атомни реактори (SMR). За позицията е избрана Арчана „Арчи“ Манохаран, която е работила в енергийния сектор повече от 15 години, а последно е била директор на ядрената стратегия и програми в Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) - предприятие, което създава технологични разработки за микромодулни реактори (MMR).
Преминаване към ядрена енергия
По данни на McKinsey се очаква нуждите от енергия на центровете за данни в САЩ да скочат от 17 гигавата (GW) през 2022 г. до 35 GW през 2030 г. Електричеството не е единственият проблем. Графичните процесори, използвани за изкуствен интелект, имат по-високи нужди от охлаждане в сравнение с традиционните сървъри, а използването на вода в центровете за данни на Microsoft е нараснало с 34% през 2022 г. Очаква се да се увеличи още, тъй като технологичният гигант допълнително увеличава инвестициите си в AI.
На Хендерсън е възложено да разработи глобална стратегия за малки модулни реактори и микрореактори, които да захранват центровете за данни на Microsoft. Да, точно така, компанията наистина ще се занимава с ядрена енергетика.
Малките модулни реактори са привлекателни за гиганта от Редмънд поради малкия си размер (с мощност до 300 MW) и модулния си дизайн. Тези реактори могат да се инсталират и на местата на центровете за данни, като се транспортират дотам и се сглобяват, което намалява разходите за изграждането им в сравнение с големите реактори на делене, които захранват цели региони или градове.
Data Center Dynamics наскоро съобщи, че Microsoft е прекарала шест месеца в сътрудничество с Terra Praxis, организация с нестопанска цел, която се застъпва за превръщането на старите площадки на въглищните централи в модерни домове за малки модулни реактори.
Заедно двете фирми са работили по генеративен модел на изкуствен интелект за ускоряване на дългия и скъп регулаторен и лицензионен процес в ядрената енергетика, което е ясен знак за ядрените амбиции на Microsoft.
По всичко личи, че Microsoft има дългосрочни планове. Миналата година компанията сключи споразумение за покупка с базираната във Вашингтон Helion Energy с високата цел да построи първата в историята електроцентрала за ядрен синтез.