Мобилните плащания могат да намалят корупцията и сивата икономика
Новият тип разплащане би създал най-пълния каталог на компаниите в страната, смята Даниел Дьодерлайн
Даниел Дьодерлайн, основател и главен изпълнителен директор на Auka:

© ECONOMIC.BG / Facebook
~ 5 мин.
Вчера представители на банковия, финансовия и финтех сектори се събраха да обсъдят мобилните разплащания и защо те трябва да заменят банковите карти. По-подробно за технологията, за перспективите пред нея в България, както и за ползите, които би донесла на компаниите, разговаряхме с Даниел Дьодерлайн, основател и главен изпълнителен директор на Auka - компания, разработваща софтуер за мобилни плащания.
- България заедно с много други страни от Централна и Източна Европа е много интересна, защото икономиката ѝ до голяма степен е движена от разплащания в брой. Много хора биха казали, че това е проблем, но ние смятаме, че това е възможност.
Що се отнася до това от кого трябва да се учите - тъй като сте икономика с много плащания в кеш, може би можете да почерпите опит от Индия. Тя беше спомената като пример и по време на самата дискусия - това е страна, в която разплащанията в брой са често срещани, има голяма сива икономика, има проблеми с данъците и регулацията на паричната система. Те наложиха решение за мобилни разплащания - не един продукт, а цяла инфраструктура, за да се случи това, и сега виждаме положителните резултати. Също така можете да гледате към скандинавските държави, защото за разлика от Индия, България изглежда повече на европейска и дори скандинавска страна - имате добър достъп до интернет, добра разпространеност на мобилните телефони, много малки и средни предприятия за търговия на дребно, по-малки компании, които наистина се нуждаят от добри инструменти за разплащания.
- Споменахте сивата икономика. Гледате ли на мобилните разплащания като на инструмент за справяне с този проблем?
- Да. Това не е нещо, което рекламираш или говориш за него, тъй като погледнато от културна гледна точка това е чувствителна тема, но от гледна точка на технологията, ако имаш решение за мобилни разплащания на пазара, ефектът е, че дигитализираш икономиката. Дигиталната икономика е проследима, което от гледна точка на данъци и борба срещу корупцията е много хубаво нещо. Така че не бихме представили системата за мобилни разплащания като средство за борба срещу корупцията и за повишаване събираемостта на данъците, но тези неща биха били последици. Затова смятам, че е много позитивно за цялото общество в България, ако страната избере да тръгне по пътя на дигитализацията. Държавата трябва да реши други проблеми, но последствието ще е по-успешна борба срещу сивата икономика, корупцията и евентуално по-добри начини за данъчно облагане.
- На форума беше обсъдено, че малките и средни предприятия не са склонни да прегърнат мобилните разплащания, тъй като не са добре информирани за технологията. Можете ли да кажете какви ползи ще им донесе тя?
- Не съм много добре запознат с данните, затова не съм напълно сигурен дали това е вярно. Защото, както гласи старо изказване на Хенри Форд, "Ако питах хората какво искат, те щяха да кажат по-бързи коне", но той е изобретил автомобила. Затова не съм сигурен дали търговците на дребно, за които говориха по време на панела, всъщност знаят какво са мобилните разплащания наистина. Смятам, че това е фундаментален проблем, че когато питаш хората за мнение, получаваш мнения в замяна. Мненията не са факти и не са показатели. Единствените показатели и данни, които можете да получите, е дали те използват услугата, която правите достъпна за тях. Научихме това и на други пазари. Споменах скандинавските държави - там много се използват банкови карти, всъщност са световни шампиони в това отношение. Ако ги питате дали искат решение за мобилни разплащания в допълнение към картите им, те всички ще кажат "Не", но сега всички плащат мобилно и го правят заради някои много конкретни ползи.
Първо, можете да работите навсякъде, без да разчитате на никакъв хардуер. Можете да продавате банани на улицата, да миете стъклата на колите, каквото и да е, и да правите трансакции, без да трябва да купувате скъпо оборудване. Смятам, че това е много, особено в страна като България, където има много, движени от плащанията в брой, малки търговци. Така че това ще е една полза - компаниите да могат да приемат сигурно пари навсякъде и по всяко време.
Друга полза, която беше спомената и по време на дискусията, е рекламният аспект. Ако Вие, като потребител, имате приложението за мобилно плащане на телефона Ви, а аз, като търговец на дребно, имам стока, която искам да продам, ако системата може да ни свърже нас двамата, това е много могъщо и носи приход. Най-добрият пример е да погледнем ръста на онлайн търговията - хората обичат да сърфират и да търсят неща. Не отиваме в магазина и не казваме: "Ще взема това". В днешно време, като модерни клиенти, ние търсим - разглеждаме различните телевизори, телефони и т.н. Мобилните разплащания на практика ще направят концепцията на онлайн търговия достъпна за всеки навсякъде през телефона, така че тези разплащания движат бизнеса.
Не смятам, че търговците на дребно знаят всичко това засега, затова, ако излезете сега на улицата и ги питате дали искат да приемат и мобилни разплащания, те ще отговорят: "Това звучи скъпо, не". Ако обаче ги питате дали искат всеки един човек на улицата да знае всичко за всички техни продукти и да може да си купи от тях, когато си поиска, от където и да е, тогава всички те ще кажат "Да".
- Смятате ли, че първият физически магазин на Amazon, който приема единствено плащания с телефон и взима средствата от профила на потребителя в Amazon, е добър пример за реализация на мобилните плащания?
- Не, не смятам. Мисля, че е добър пример за бъдещето на разплащанията в самите магазини, но те нямат нищо общо с мобилните плащания. Начинът, по който ние дефинираме мобилните плащания, е, че с тях може да се плаща и да се приемат пари навсякъде с помощта на телефона. Когато сте във физически магазин, вие сте много силно обвързан с него, става въпрос за плащане в самия магазин. Да, мобилните разплащания биха могли да се използват и там, но това е само една от стотици възможности за употреба, затова не смятам, че е добър пример за мобилните разплащания.
Смятам обаче, че е добър пример как би могло да изглежда бъдещето, когато екосистемата за разплащания узрее. Ако вземем лицевото разпознаване например, сега то е достатъчно добро да идентифицира човек. И ако може да го направи, ние можем да го свържем с банковата ви сметка и да ви таксува за каквито и продукти да купувате. Все още не сме стигнали до този етап, но рано или късно ще успеем. Така че смятам, че магазинът на Amazon е интересно изследване, пример за бъдещето, но не смятам, че е добър пример за мобилните разплащания. Добър пример за тях би било ние двамата да си купим обяд точно сега по време на това интервю и после да пропуснем опашката в местната пекарна и да си вземем нещата.
- Планира ли Auka да създаде приложение за мобилни разплащания за българския пазар?
- Auka продава технологията си на банки, затова не планираме да пуснем платформата си директно на пазара, не е такъв бизнесът ни. Определено сме тук обаче да я продадем на банките, за да могат банките да ви я предоставят.
- Предпочитате да работите с всички банки с едно приложение или да създадете приложения за различните банки?
- От гледна точка на технологията можем да изпълним и двата варианта - да захраним система, която е споделена, или такава, която се притежава от една банка. Нямаме предпочитания, просто осигуряваме софтуерното решение.