Може ли петролът да скочи до $100?
Анализаторите очакват рязък скок в последното тримесечие на годината

© ECONOMIC.BG / БТА
Цените на петрола скочиха с над 45% през първите шест месеца на 2021 г. до близо 80 долара за барел, което се случва за първи път от повече от две години и половина. Някои анализатори на Уолстрийт вярват, че има потенциал пазарите да се изстрелят още повече.
Международният референтен фючърс на суровия петрол Брент се търгуваше в петък за 75.76 долара за барел, отбелязвайки понижение с около 0.11%. От 1 януари досега котировките са скочили с над 45%, тръгвайки от 51.80 долара. Американският суров петрол WTI се търгуваше за 74.28 долара в ранната търговия в Лондон днес, с 0.1% спад. За първите шест месеца той е поскъпнал с над 51.4%.
Фючърсите на Брент се повишиха с над 8% през юни, докато WTI се изкачи над 10%, достигайки най-високите си нива от октомври 2018 г.
Ралито на цените е в резултат на комбинация от фактори, включително пускането на ваксините срещу COVID-19, постепенното облекчаване на мерките за блокиране и масовото съкращаване на производството от ОПЕК и страните от ОПЕК +.
Какво следва за цените на петрола?
Гледайки напред, Goldman Sachs прогнозира, че цените на Брент ще се задържат средно над 80 долара през третото тримесечие. А когато търсенето се върне обратно, има потенциал за скокове „доста над“, пише CNBC. Междувременно JPMorgan очаква цените на суровия петрол „решително“ да пробият над 80-доларовата бариера през последните три месеца на годината.
Анализаторите от Bank of America са още по-бичи настроени. Те твърдят, че Брент може да поскъпне до 100 долара през лятото на следващата година. Това би означавало връщане към трицифрени суми за първи път от 2014 г. насам.
Прогнозата идва на фона на оптимистичните изказвания на трите основни агенции – ОПЕК, Международната агенция за енергетика и Американската администрация за енергийна информация. Те очакват възстановяването, ръководено от търсенето, да набере скорост през втората половина на 2021 г.
Все още обаче има редица несигурности, които помрачават перспективите. Разпространението на „Делта“ щама на COVID-19 в световен мащаб изостри опасенията за намаляване на търсенето на петрол, докато потенциалът иранският износ да се върне на пазара също остава неясен. Подновените мерки за блокиране и нарастващите разходи вече доведоха до по-бавен растеж на фабриките в Китай например.