Mоментът на истината за Земята и климата е сега
Дългоочакваната среща на върха COP26 започна, поемайки щафетата от лидерите на Г-20

© ECONOMIC.BG / БТА
Дългоочакваната среща на върха COP26 за изменението на климата, която е под егидата на ООН, започна в шотландския град Глазгоу. Делегати от около 200 държави са там, за да обявят как ще намалят емисиите до 2030 г. и ще помогнат на планетата. Изминалото десетилетие бе най-топлото в историята и правителствата са съгласни, че са необходими спешни колективни действия.
Учените предупреждават, че са нужни спешни действия, за да се избегне климатична катастрофа. Глобалното затопляне е факт и е резултат от отделените в атмосферата емисии от използването на изкопаеми горива.
Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън каза, че срещата на върха ще бъде
моментът на истината в света“.
Преди дни Джонсън призова лидерите да се възползват максимално от двуседмичната конференция. „Въпросът, който всички си задават, е дали използваме този момент, или го оставяме да се изплъзне“, отбеляза той.
Според председателя на COP26 Алок Шарма предстоящото споразумение ще е „по-трудно от това, което постигнахме в Париж“. Преди пет години почти всички нации по света се договориха за продължаване на усилията за ограничаване на затоплянето до 1.5 градуса по Целзий.
Ние трябва колективно да се договорим как ще постигнем тази цел“, каза Шарма пред BBC.
Той изтъкна по-големите си очаквания от страни като Китай, най-големият източник на въглеродни емисии в света. По думите му срещата в Глазгоу е „реална възможност“ за тях да покажат лидерство.
По време на събитието ще бъдат представени доклади за състоянието на климата в момента, ще се сравнят температурите сега с тези отпреди години, ще бъдат дискутирани увеличаващите се екстремни метеорологични явления, свързани с изменението на климата (включително горещи вълни, наводнения и горски пожари).
COP26 на ООН е една от най-големите срещи на върха, на която Обединеното кралство някога е била домакин. Тя бе отложена с една година заради пандемията. Това е 26-ата подобна конференция.
Много от участниците в друга среща на върха – тази на Г-20 в Рим – пристигат днес в Глазгоу, за да продължат започнатия дебат по темата.
Г-20 подава щафетата
В Рим 20-те най-големи икономики се разбраха да се придържат към целите на Парижкото споразумение. В документа от срещата обаче има малко подробности за конкретните действия.
Оставаме ангажирани с целта на Парижкото споразумение да задържим повишаването на глобалната средна температура доста под 2 градуса по Целзий и да положим усилия да я ограничим до 1.5 градуса над нивата от доиндустриалната епоха“, гласи проекта на документа.
В него се казва, че лидерите признават „ключовото значение“ на постигането на нулеви нива на въглеродни емисии до средата на този век.