МОН въвежда матури по редки езици и информатика
За първи път зрелостниците ще могат да държат втора матура и по информационни технологии, предприемачество и други

© ECONOMIC.BG / БТА
От тази година зрелостниците за първи път ще могат да се явят на матура по рядък език, ако са го изучавали като профилиращ предмет в училище. Към чуждите езици като английски, немски и други, по които и досега имаше държавни зрелостни изпити (ДЗИ), се добавят японски, китайски, корейски, иврит и др., съобщиха от Министерство на образованието и науката (МОН).
През 2016 г. училищният закон въведе силно профилирано образование в т.нар. втори гимназиален етап. Така в последните 2 години в училище, учениците от 11 и 12 клас изучават предимно профилиращите предмети, които са избрали (заедно с български и литература, математика, гражданско образование и спорт). Въз основа на тези нововъведения, за първи път тази година втората матура няма да е по предмет по избор, а по предмет, изучаван като профилиращ в последните две години от средното образование.
Освен по редки езици, тази година зрелостниците ще имат възможността да държат втори задължителен държавен зрелостен изпити (ДЗИ) и по предметите информатика, информационни технологии, предприемачество, музика, изобразително изкуство - разбира се, при условие, че те са изучавани като профилиращи.
Първата матура за всички зрелостници си остава задължително по български език и литература. Тя ще е върху учебния материал от общообразователната подготовка в 11 и 12 клас. Затова и вторият задължителен ДЗИ по профилиращ учебен предмет не може да е по български език.
Пожелателни матури
По свое желание учениците могат да положат до 2 допълнителни матури в зависимост от начина, по който са изучавали предметите. Те могат да избират между: български език и литература, чужд език, математика, информационни технологии, физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, история и цивилизации, география и икономика и философия. По този начин ученик, който е изучавал български език и литература като профилиращ и положи успешно допълнителен матура по този предмет, ще има две оценки от матура по български и литература в дипломата си - от изпита от общообразователна подотовка (ООП) и от този по профилираща (ПП).
Освен това, когато дванадесетокласниците искат да се явят на матура по чужд език, те трябва да посочат и нивото на съответния език по Общата европейска езикова рамка, което зависи от начина му на изучаване.
Пожелателни матури обикновено се държат от учениците, тъй като те могат да заменят приемния изпит в някои университети.
Професионални матури
Учениците от професионалните паралелки също задължително полагат матура по български език и литература върху учебния материал от общообразователната подготовка в 11 и 12 клас. Вторият задължителен изпит за тях е държавният им изпит за придобиване на квалификация по професия. Тези ученици също имат право по свое желание да положат до два допълнителни изпита върху учебния материал от общообразователната подготовка в средната степен. Те могат да избират от следните учебни предмети: чужд език (английски, френски, немски, италиански, испански или руски), математика, информационни технологии, физика и астрономия, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, история и цивилизации, география и икономика и философия.
Крайният срок за подаване на заявления за явяване на ДЗИ е 18 февруари.