Морската администрация отнема лиценза на „Лукойл“ за управление на „Росенец“
Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ поема пристанищните услуги в терминала от средата на септември

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ и руската компания „Лукойл Нефтохим Бургас“ са започнали разговори по процедурата за прехвърляне на оперативния контрол върху пристанищен терминал „Росенец“ към държавата. Това съобщават от транспортното министерство днес.
Миналата седмица коалиционното правителство реши, че „Лукойл“ има 30 дни да финализира процедурата, считано от 15 август. Специална комисия, назначена от транспортния министър, трябва да приеме обекта.
През това време, по заповед на ИА „Морска администрация“, „Лукойл Нефтохим Бургас“ ще бъде заличен от Регистъра на пристанищните оператори, в който ще бъде вписано държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“, което ще отговаря за услугите, предоставяни от терминала.
Концесионният договор с „Лукойл“ беше скоростно прекратен в края на миналия месец на основание Закона за изменение и допълнение на Закона за ограничителни мерки срещу Русия във връзка със ситуацията в Украйна. Предложението беше внесено и гласувано от коалиционните партньори ГЕРБ, ПП и ДБ, както и от подкрепящите ги ДПС.
Реакцията на руското дружеството беше, че „винаги изцяло е изпълнявало ангажиментите си по концесионния договор, сключен с Република България през 2011 г. за срок от 35 години, и не вижда основания за неговото разтрогване“. В позицията си компанията заяви, че ще съди страната ни заради уронен имидж.
Действията на депутатите бяха разкритикувани от президента Румен Радев, който сезира Конституционния съд (КС). Мотивите му са, че приетият законопроект има „конституционните пороци“, които крият „сериозните рискове, пред които той изправя българските граждани“.
Дерогацията на "Лукойл"
И въпреки че в края на месеца политиците заговориха за отмяната на дерогацията на "Лукойл" за вноса на руски петрол по море, тя беше паузирана от "Продължаваме промяната", тъй като според финансовия министър Асен Василев трябва да бъде направен анализ на ефекта от нея. За анализа беше даден срок от 30 дни до края на август и евентуално предложението ще бъде обсъждано отново в зала през септември.
По този повод се събира и Съветът по сигурността към Министерския съвет, който стана ясно, че днес е обсъдил потенциалните ефекти при евентуално предсрочно прекратяване на дерогацията за внос на руски петрол и петролни продукти за преработка в „Лукойл Нефтохим Бургас“. Те са представени в доклади на Министерството на икономиката и индустрията съвместно с министерствата на финансите и на транспорта и съобщенията, на Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“ и служба „Военно разузнаване“.
В прессъобщението на Министерски съвет не става ясно какви биха могли да бъдат ефектие от отпадането на дерогацията, но се казва, че решенията на база на тези анализи ще бъдат взети на следващо заседание на съвета, след което ще бъдат предложени на правителството.
Припомняме, че в средата на 2022 г. Европейската комисия разреши на България изключение от европейското петролно ембарго за Русия, което важи до края на 2024 г. Преди лятната ваканция на парламента ГЕРБ внесе предложение за неговото предсрочно прекратяване.