МВФ предупреди за рискове при жилищното кредитиране в България
Банковият сектор в България е устойчив и добре капитализиран, но е необходима бдителност
Банковият сектор в България е устойчив, добре капитализиран, рентабилен и ликвиден. Но е необходима бдителност по отношение на зараждащите се рискове в имотния сектор. Това е едно от заключенията на ръководителя на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в България, ръководена от Жан-Франсоа Дофен.
На специална пресконференция той посочи, че отпускането на кредитите за покупка на жилища нараства бързо, въпреки че дългът на домакинствата остава нисък. Той подчерта, че експозицията към търговските недвижими имоти е друг потенциален източник на уязвимост, който също изисква внимателно наблюдение.
Той оцени като „подходящо“ многократното увеличение на антицикличния капиталов буфер от страна на Българската народна банка предвид „рисковете от възможна спирала на цените на жилищата и ипотечните кредити и нарастващите кредитни рискове в условията на повишена несигурност“.
От МВФ съветват и за укрепване на ситуацията с допълнителни мерки, които да предоставят насоки върху това в зависимост от доходите на домакинствата какви обеми кредити могат да бъдат отпуснати. За подобни преди време заговори и БНБ.
Идеята е това да спомогне за запазване на качеството на активите предвид високия ръст на отпуснатите заеми особено при евентуално предстоящо засилване на конкуренцията на пазара на кредитиране при хипотетично влизане на България в еврозоната. Това се дължи на факта, че когато България стане част от еврозоната банките в страната няма да са задължени да държат 12% задължителни минимални резерви, а едва 1%, какъвто е минимумът в еврозоната. Това би увеличило ликвидността на банките в страната.
Данъчни промени
Мисията на МВФ в България повтори и своите съвети за промени в данъчната система на България. Те бяха изложени и миналата седмица пред депутатите от бюджетната комисия на парламента. Мнозинството от тях обаче не се съгласиха с предложенията за въвеждане на прогресивен данък при доходите на физическите лица, както и с премахването на максималния осигурителен доход.
Плоският данък е по-висок за бедните, отколкото за богатите“, коментира Жан-Франсоа Дофен.
Той също така повтори, че Бюджет 2024 оказва допълнителен проинфлационен натиск и трябва да се направят усилия дефицитът да бъде свит.