Националните държави започват да изграждат свои AI модели
Тенденцията подхранва допълнително поръчките към Nvidia и нейните високопроизводителни чипове

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Отделните държави по света искат да имат свои собствени модели на изкуствен интелект, говорещи на местния език. Поради тази причина те се обръщат също към Nvidia и добавят допълнително търсене към и без това изключително популярните чипове на компанията, пише Reuters.
Прогнозата на Nvidia за третото тримесечие, които са за нарастващи продажби на нейните чипове, захранващи AI технологията, като ChatGPT на OpenAI, обаче не успя да отговори на огромните очаквания на инвеститорите. Все пак компанията обяви с финансовия си отчет, че от цял свят идват нови клиенти, включително правителства, които сега създават свои собствени AI модели и хардуер, който да ги поддържа.
Държавите, които възприемат свои собствени приложения и модели за изкуствен интелект, ще допринесат с около няколко десетки милиарда към приходите на Nvidia през финансовата година, приключваща през януари 2025 г., каза главният финансов директор Колет Крес по време на разговор с анализатори след отчета за приходите.
Това е повече от по-ранната прогноза за този сегмент, която беше за под 10 млрд. долара. Nvidia очаква около 32.5 милиарда долара общи приходи през третото тримесечие, завършващо през октомври.
Държавите по света желаят да имат свой собствен генеративен AI, който да включва техния собствен език, собствената култура, собствени данни от конкретната страна“, каза Крес, описвайки експертизата и инфраструктурата на AI като „национални императиви“.
Тя даде пример с японския Национален институт за напреднали индустриални науки и технологии, който изгражда суперкомпютър с изкуствен интелект, включващ хиляди графични процесори Nvidia H200.
България може да се похвали като една от малкото страни в света със собствен езиков модел с изкуствен интелект. По-рано тази година Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи BgGPT – първият отворен езиков модел, адаптиран към българския език и създаден за нуждите на българското правителство, науката, бизнеса и всички български граждани.
Правителствата се обръщат към AI и като способ за укрепване на националната сигурност.
Националните AI модели се обучават върху данни и за политически субекти, които са секретни, и техните модели трябва да бъдат персонализирани според уникалните политически, икономически, културни и научни нужди“, каза анализаторът на изчислителните процесори на IDC Шейн Рау.
„Следователно, те трябва да имат свои собствени AI модели и персонализирана подредба на хардуер и софтуер.“
Вашингтон затегна контрола върху износа на авангардни чипове за Китай през 2023 г., тъй като се опита да предотврати пробиви при AI, които биха подпомогнали китайската армия, възпрепятствайки продажбите на Nvidia в региона.
Бизнесът работи, за да се възползва от натиска на правителството за изграждане на AI платформи на регионални езици, пише Reuters.
IBM каза през май, че органът за контрол на данните и изкуствения интелект на Саудитска Арабия ще обучи своя модел на арабски език „ALLaM“, използвайки платформата за изкуствен интелект на компанията Watsonx.
Държавите, които искат да създадат свои собствени AI модели, вероятно ще стимулират растежа на графичните процесори на Nvidia, в допълнение към значителните инвестиции в хардуера на компанията от големи облачни доставчици, като Microsoft, каза Боб О'Донъл, главен анализатор в TECHnalysis Research.