Туристическите данъци в София скачат. Какво още се променя?
Общинското дружество „Туризъм“ се ребрандира, защото сега е неразпознаваемо
© ECONOMIC.BG / БТА
Столична община планира повишаване на туристическия данък, който години наред не е променяни и е едни от най-ниските в Централна източна Европа. Това обявиха по време на пресконференция Никола Барбутов, заместник-кмет по европейски политики, международна дейност и туризъм, и Антон Пенев, директор на Общинското предприятие (ОП) „Туризъм“.
Таксата, която по план ще бъде увеличена от следващата година, се заплаща от посетителите на местата за настаняване в София, като нейният размер е различен в зависимост от категорията на съответния обект (от 20 стотинки до 3 лв. според сега действащата наредба).
Планирано е увеличение и на патентния данък, който се заплаща веднъж годишно от бранша.
С фокус върху туризма
Никола Барбутов обясни, че са проведени редица срещи с туристическия бранш в София още по време на предизборната кампания на Васил Терзиев. Тогава е заявено намерението на сегашния кмет да има по-голямо финансиране на туризма, както и позиционирането на града като събитийна столица.
Всичко това преминава през актуализиране на туристическия данък, така че общинското предприятие „Туризъм“ да разполага с необходимите средства по промотиране на дестинацията, отбеляза заместник-кметът.
Какви са готвените промени?
В момента данъкът за посетителите на София е от 40 ст. за обектите от клас Б до 1.20 лв. за най-луксозните хотели. От 2022 г. той се начислява и за нощувки в апартаментите и стаите за гости (бел. ред - Airbnb). По закон въпросният данък може да е между 20 ст. и 3 лв., като решението за размера се определя от Общинския съвет“, каза Пламена Терзирадева, общински съветник от ПП-ДБ-СС, като направи уточнение, че туристическият данък не е променян от 2011 г.
Според готвените промени, които преди да влязат в сила трябва да бъдат одобрени от Столичния общински съвет, данъкът се изменя така:
- За петзвезден хотел таксата от 1.20 лв. ще стане 3 лв.;
- За хотелите с четири звезди се предвижда увеличение на данъка от 1 лв. на 2.50 лв.;
- В хотелите и апартаментите с една звезда е предвидено данъкът да се увеличи от 40 ст. на 1 лв.;
- В местата за настаняване с две звезди туристическият данък е планирано да се увеличи от 60 ст. на 1.50 лв.
- За хотелите с три звезди е планирано увеличение от 80 ст. на 2 лв.
Тази такса се заплаща от туристите, въпреки че данъчно задължените лица са хотелиерите, уточниха от общината.
Вследствие на промените очакваният допълнителен доход за 2025 г., ако нямаме промяна в нощувките, е 3 400 000 лв. В случай на увеличение на нощувките с 10%, каквото се очаква, увеличението на приходите ще е до около 4 млн. лв.“, обясни Терзирадева.
Тя добави, че и патентният данък, който се заплаща веднъж годишно от бранша, също ще бъде повишен десетократно – от 25 на 250 лева. Терзирадева припомни, че през 2020 г. този данък беше намален до минимума заради COVID пандемията.
Вече ситуацията е нормализирана, приходите се увеличават“, подчерта общинският съветник.
И добави, че през последните три години има увеличение с 42% за година на нощувките в хотелите и местата за настаняване.
Ребрандиране на ОП „Туризъм“
По време на пресконференцията стана ясно, че предстои ребрандиране на общинското предприятие „Туризъм“, което ще се промотира като Visit Sofia
Общинско предприятие „Туризъм“ на много малко хора говори нещо и е неразпознаваемо“.
С тези думи Антон Пенев, директор на ОП „Туризъм“, мотивира промяната.
Той съобщи още, че допълнителните приходи, които се очаква да постъпят в предприятието, ще се използват за създаване на информационни центрове, обществени тоалетни, туристическа инфраструктура и реклама на столицата като дестинация за провеждане на събития и конгреси.