Над 40 държави ще участват в банката за развитие на Китай
Водещи световни икономики обединяват усилия в изграждането на новата институция

Най-малко 44 държави са заявили желанието си да се присъединят към Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (АИИБ) като страни учредители, предаде БТА.
Първоначалният прием на заявки за присъединяване приключи вчера, съобщи информационният портал "Сина". Китай вече е получил съответните документи от повечето участнички в групата Г-20, както и от страни, които са сред 20-те водещи световни икономики според класацията на Международния валутен фонд (МВФ). Сред последните заявили желание за участие са Швейцария, Холандия, Люксембург, Норвегия и Дания. Русия също изказа подобно намерение.
Япония засега не планира да се присъедини към новата банка, но не изключва такава вероятност в бъдеще, заяви японският министър на финансите Таро Асо, цитиран от ТАСС. Не ни остава нищо друго, освен да подходим с голяма предпазливост към въпроса за участие в АИИБ, отбеляза министърът. По думите му основен критерий за вземане на окончателно решение остават прозрачността на кредитите и индивидуалният подход към одобрението им с цел да бъдат избегнати корупционни схеми.
Тайван ще подаде днес заявка за присъединяване към институцията, в която централна роля има Китай, въпреки историческата неприязън между двете страни и липсата на официални дипломатически отношения, предаде Ройтерс. Китай и десетки други страни се споразумяха до края на годината да учредят банката, чиято централа ще е в Пекин, като нейната цел ще е да финансира проекти в железопътния и автомобилния транспорт, енергетиката, както и в други инфраструктурни сфери.
Банката е най-актуалната международна финансова инстуция напоследък и предизвиква многобройни дискусии сред световните лидери, експерти и медии.
САЩ твърдо се противопоставят на плана и изразиха безпокойство относно прозрачността и корпоративното управление в Китай. Твърди се, че Вашингтон е опитал да упражни натиск върху съюзниците си в Европа и Тихоокеанския регион да не се присъединяват към новата институция, но безуспешно. АИИБ се възприема като конкурент на Световната банка, чиято централа се намира в САЩ, или на Азиатската банка за развитие, в която пък ръководна роля има Япония.