НЕК търси кой да ремонтира агрегатите на ПАВЕЦ „Чаира“
Държавната компания е пуснала поръчка за 220 млн. лв. в опит да съживи авариралата централа
Национална електрическа компания (НЕК) пусна обществената поръчка за подмяна на два хидроагрегата на авариралата ПАВЕЦ „Чаира“. Става въпрос за Х1 и Х4, на които ще бъде цялостно сменено оборудването. Цената на поръчката е 220.5 млн. лв. като по нея може да се кандидатства до 15 ноември.
Търгът се пуска след неуспешния такъв за ремонт на хидроагрегат 4, в който нито една компания не пожела да участва. За да направи поръчката по-атрактивна за бъдещи участници НЕК реши, че ще пусне по-голяма такава, която да е и за двата хидроагрегата.
Какво ще се ремонтира
Сега обхватът включва проектиране (вкл. анализ на преходните процеси при различни режими на ХА), изработка, доставка на съоръженията, демонтаж на съществуващите и монтаж на доставените нови съоръжения. Компанията ще прави авторски надзор, настройка, изпитвания и въвеждане в експлоатация, обучение на персонала и отстраняване на дефекти в гаранционния срок на цялото оборудване.
Най-общо доставките включват:
- нови основни и спомагателни съоръжения и системи на ХА1 и ХА4, включително сферичен шибър, помпо-турбина, мотор-генератор и др., напълно окомплектовани с всички необходими съоръжения и системи;
- общо необходимо спомагателно оборудване и материали;
- резервни части за 3 годишен експлоатационен период;
- специални приспособления, инструменти и материали, необходими за демонтаж, монтаж, поддръжка и ремонт на доставеното оборудване.
Срокове и гаранция
След като приключи търгът и бъде подписан договор компанията ще има максимум 6 месеца, за да представи идеен проект за изпълнение на поръчката, вкл. анализ на преходните процеси при различни режими на ХА.
В документът обаче не е записан конкретен срок, в който да бъде изпълнен договорът. „Срокът за изпълнение включва периода от влизането му в сила до получаване на известие от Изпълнителя за готовност за провеждане на изпитвания за въвеждане в експлоатация на последния хидроагрегат“.
Минималният гаранционен срок за доставеното и монтирано технологично оборудване, машини и съоръжения, е 36 месеца, считано от датата на подписването на договороа. За доставените резервни части, също е 36 месеца.
Прогнозен експлоатационен живот на изпълнените строителни и монтажни работи на обекта и доставеното и монтирано технологично оборудване от предмета на поръчката – не по-малко от 50 години. Под експлоатационен живот да се разбира периодът, за който съоръженията запазват експлоатационната си годност без необходимост от капитален ремонт, който да включва подмяна на основни компоненти и съоръжения, аналогично на настоящата спецификация.
Toshiba също ще ремонтира Х1
Както вече стана ясно преди основния ремонт на хидроагрегат 1 с подмяна на цялостното оборудване, в неговата рехабилитация ще се включи японската Toshiba. За целта НЕК е пуснала друга обществена поръчка, която е чрез пряко договаряне между компаниите. Японската компания е производител и доставчик на оборудването за ПАВЕЦ „Чаира“ и собственик на техническата и производствената документация по проекта. Въпреки че в документите не е посочен конкретен срок, тя ще трябва да направи бърз ремонт на Х1 преди да е започнала основната рехабилитация. Цената му е близо 16 млн. лв.
Обхватът на поръчката включва
- Техническа супервизия при демонтажни и подготвителни дейности на турбината и останалите компоненти от хидроагрегата за извършване на ремонт
- Проверка и определяне състоянието и работоспособността на демонтираните турбинни елементи и механични обработки при необходимост;
- Обследване и анализ на причините за възникване на пукнатините в статорните колони в спирална камераРазработване на инженерна разработка (модел) за симулиране на ремонтните дейности и гарантиране качеството на ремонта;
- Разработване на технология, по която ще се извършат ремонтно възстановителните мероприятия по спирална камера;
- Ремонт на турбината, чрез начините описани в технологията за ремонтно - възстановителните дейности; Обследване на състоянието им, привеждането им в работоспособно състояние с гарантиране на надеждната им работа на ХА1 на следните съоръжения: Турбинен регулатор, Възбудителна система, Агрегатен и Общостанционен контролери, Релейни защити; Супервизия при монтаж на турбина; Провеждане на проби на ХА1 и пуск в експлоатация.
Националната електрическа компания (НЕК) отдавна води разговори с японското дружество да се включи и даде ноу-хау как да се възстанови ПАВЕЦ-а. Бившият ресорен министър Румен Радев в началото на тази година не хареса разработвания от Toshiba график за ремонт на хидроагрегат 1, който щял да отнеме много време, и затова се пристъпи към цялостната подмяна на оборудването му.