Необщителният Джан Имин, който създаде TikTok и стана най-богатият китаец
41-годишният софтуерен инженер вече има нетно състояние от 49.3 млрд. долара
Широката популярност на TikTok създаде не само ново поколение звезди на социалните медии, но и помогна за „раждането“ на новия най-богат човек в Китай. Джан Имин, 41-годишният софтуерен инженер, основал компанията майка на приложението ByteDance, вече има нетно състояние от 49.3 млрд. долара, според китайския списък на богатите на Hurun за 2024 г., който подрежда най-богатите хора в страната.
Джан е изключително затворена личност и малко неща са публично известни за личния му живот. Попадането му в списъка на най-заможните в Китай и изкачването му до челна позиция го позиционираха в светлината на прожекторите.
След като управлява ByteDance в продължение на почти десетилетие, Джан се оттегля от поста главен изпълнителен директор през 2021 г. Тогава той се мотивирал пред служителите си с думите, че „не е много общителен, предпочита самотни дейности, като да бъде онлайн, да чете, да слуша музика и да размишлява“.
Истината е, че ми липсват някои от уменията, които правят един мениджър идеален“, казал тогава Джан според Reuters, заявявайки, че би бил по-полезен на компанията в роля, която не включва пряко управление на хора.
Ето какво все пак се знае за Джан
Роден е през 1983 г. в китайската провинция Фуджиан. Родителите му са работили като държавни служители, според Bloomberg. А със съпругата си е заедно още от колежа.
Джан завършва университета Нанкай през 2005 г., където започва да учи микроелектроника, преди да смени специалността си със софтуерно инженерство, според South China Morning Post.
Първата работа на днешния най-богат китаец след завършване на колежа е в стартираща компания за цифрови резервации за пътувания, наречена Kuxun. Джан казва, че отначало е бил инженер, но през втората си година в компанията е отговарял за 40-50 души. Той смята, че тази работа го е научила на важни неща за продажбите, които по-късно е използвал, за да развие ByteDance, включително да научи „кои продажби са добри продажби“.
Джан осъзнава стойността на стремежа към съвършенство още по време на първата си работа в Kuxun, казва той на служителите на ByteDance. По онова време той отговаря за технологията, но активно участва и в създаването на продуктовия план.
Много хора казват, че това не е нещото, което трябва да правя. Но аз мисля, че: чувството ви за отговорност и желанието ви да правите нещата добре, ще ви накарат да правите повече неща и да трупате опит.“
Преди да основе ByteDance, Джан е работил и в Microsoft, пише още South China Morning Post.
Джан основава компанията майка на TikTok през 2012 г. Днес тя стои зад няколко приложения за социални мрежи, които работят на територията на Китай. През 2019 г. тя пусна конкурент на WeChat, наречен FlipChat, и приложение за видеосъобщения, наречено Duoshan.
Първият продукт и ByteDance бе приложение за агрегиране на новини, наречено Toutiao. Желанието Джан тогава е да създаде новинарска платформа, чиито резултати да се задвижват от изкуствен интелект, отделно от китайската търсачка Baidu.
„Ние прокарваме информация не чрез заявки, а чрез препоръки за новини“, каза Джан пред Bloomberg през 2017 г.
Въпреки фокуса си върху новините, през 2017 г. Джан заяви пред Лулу Илун Чен и Марк Берген от Bloomberg, че ByteDance няма журналисти в персонала си, както много други социални мрежи.
„Най-важното нещо е, че ние не сме новинарски бизнес“, каза Джан. „Ние сме по-скоро бизнес за търсене или платформа за социални медии. Извършваме много иновативна работа. Не сме подражатели на американска компания както по отношение на продукта, така и на технологията“.
Джан стартира най-успешното приложение на ByteDance - TikTok - под името Douyin през септември 2016 г.
TikTok е една от най-популярните социални мрежи сред американските тийнейджъри и към септември 2024 г. има повече от 170 млн. потребители в САЩ, твърди компанията.
Джан става известен с това, че сам създава своите TikTok видеа, като изисква от висшите си служители също да го правят.
„В продължение на много дълго време само гледах видеоклипове на TikTok, без сам да правя такива, защото това е продукт предимно за млади хора“, казва Джан.
По-късно обаче се стига до идеята всички членове на мениджърския екип задължително да правят свои собствени видеоклипове в TikTok, като те трябва да печелят и определен брой „харесвания“. Ако не успеят, трябвало да правят лицеви опори.
Това беше голяма стъпка за мен.“
Лидерският стил на Джан е „мек, но харизматичен, логичен, но страстен, млад, но мъдър“, според Кай-Фу Лий от списание Time.
Джан се оттегли от поста главен изпълнителен директор през 2021 г., като заяви, че „му липсват някои от уменията, които правят един мениджър идеален“ и че би бил по-полезен за компанията в роля, различна от управленската.
Желанието му е приложението да продължи да се развива в чужбина, като казва, че се надява неговото ByteDance да бъде „без граници като Google“.
Трябва да работим по-усърдно, трябва да бъдем и по-големи перфекционисти“, казва Джан, пише SCMP.
„Както в индустриалната епоха е имало международно разделение на труда, така и в днешната информационна епоха има международно разделение на труда. Китайските предприемачи трябва да подобрят и собствените си възможности, когато станат глобални“, коментира той.
Собствеността на TikTok от китайска компания майка и нарастващото ѝ влияние в САЩ обаче предизвикват загриженост сред американските регулаторни органи. В момента TikTok се бори срещу закон, който ще изисква от нея да намери нов собственик в САЩ до 19 януари 2025 г. или да бъде забранена в страната.
Джан стана милиардер благодарение на успеха на TikTok и ByteDance в по-широк план.
Forbes за първи път обяви Джан за милиардер през март 2018 г., като изчисли, че състоянието му на 4 млрд. долара.
В годишния списък на най-богатите в Китай за 2024 г. Джан вече е на челната позиция в страната. Богатството му се оценява на 49.3 млрд. долара.