Незабавните преводи по мобилен номер надхвърлиха 1.35 милиона
От началото на 2025 г. обаче повечето банки, които ги предлагат, вече начисляват значителни такси при извършването им
Незабавните преводи по мобилен номер придобиха популярност през изминалата 2024 г. Било за да се раздели вечерята след излизане с приятели, или за да се съберат пари за подарък за колега, през миналата година бяха извършени 1.35 милиона т. нар. незабавни blink p2p преводи в България. Концепцията за тях – свързване на IBAN-а с мобилния номер и извършването на превода за 10 секунди, 24/7/365 – бе разработена от „Борика“, която поддържа платежната инфраструктура в страната.
На годишна база сравненията не биха били особено точни, тъй като междубанковите преводи стартираха в края на 2023 г.
Те се разработват под бранда blink от Национална картова и платежна схема, част от „Борика“. Услугата се превърна в алтернатива на британския финтех Revolut по отношение на безплатните преводи на дребни суми между физически лица. По данни на регистрираната във Великобритания платформа тя вече има 1 милион клиенти в България, или поне толкова от тях имат регистрация в мобилното приложение.
Улеснението да не се изписва IBAN и липсата на такси при незабавните преводи по мобилен номер отключиха потенциала им през изминалата година. Регистрираните за услугата достигат над 900 хиляди към ноември 2024 г.
Участници са четири от петте най-големи банки в България (изключение прави единствено Пощенска банка), както и българските Централна кооперативна банка, Инвестбанк и tbi bank.
Потенциалът на услугата продължава да е голям като се има предвид, че мобилно банкиране се използва от около 2.7 милиона потребители в България. Мобилното приложение на УниКредит например се използва от около 700 хиляди потребители, т.е. място за растеж има. Причина за това голяма част от клиентите все още не са в регистъра е нагласата, че услугата се предлага вътрешнобанково. Все пак прогнозата е до края на 2025 г. броят им да надхвърли 1.3 милиона.
Национална картова и платежна схема отдава миналогодишния ръст и на кампанията, която проведоха, включително с телевизионни реклами и игра с награди.
Такси през 2025 г.
Новата 2025 г. обаче започва с въвеждането на такси за въпросните преводи от страна на някои банки. До края на изминалата година политиката за таксите бе обща – без такси за преводи до 100 лв. Сега обаче те се начисляват спрямо тарифите на различните банки.
Справка на Economic.bg показва, че все още има банки, които предлагат бързи преводи по номер без такси. ДСК и tbi bank продължават да предоставят услугата без такса, независимо от размера на превода. При ОББ безплатният лимит е 100 лв., а при Централна кооперативна банка (ЦКБ) – 300 лв.
Уникредит Булбанк също предоставя услугата безплатно, независимо от сумата в срок до края на юни.
Такса за преводите слага и Първа инвестиционна банка (ПИБ) – 50 стотинки за незабавен превод по мобилен номер на вътрешнобанков превод и 1 лв. за междубанков.
Инвестбанк също слага такса – 1.50 лв. както за вътрешнобанков, така и за междубанков превод.
Незабавни преводи в евро
От декември 2024 г. са факт и първите две банки, които предлагат незабавни преводи в евро 24/7/365. Това са българските Първа инвестиционна банка и Централна кооперативна банка, както и платформата MyFin, също собственост на ПИБ. Възможни са вътрешнобанкови преводи, между клиентите на двете банки и към банки в Европейския съюз. Предимството им е бързият трансфер – отново в рамките на десет секунди по всяко време, както и по-ниските такси.
Само в рамките на по-малко от месец – до края на 2024 г. – са направени 50 хиляди незабавни превода в евро от трите финансови институции.
*Материалът е обновен в 16:32 ч. след актуализирана информация от страна на Уникредит Булбанк.